Arama sonuçları

Özel okullar TEOG'un kaldırılmasına ne diyor?

Özel okullar TEOG'un kaldırılmasına ne diyor?

Özel okullar TEOG'un kaldırılmasına ne diyor? TEOG'un kaldırılması ile ilgili karara özel okullardan da destek geldi. Ancak özel okul yöneticileri TEOG yerine az sayıda öğrencinin girebileceği bir sınavın yapılması gerektiğini söyledi.

ÖZEL OKULLAR TEOG'UN KALDIRILMASINA NE DİYOR?

Eğitim dernekleri yöneticilerinin TEOG ile ilgili yorumları şöyle:

TESTE DAYALI SİSTEM EĞİTİMİ ÇÜRÜTTÜ

Nurullah Dal: Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal:

Sınavın kaldırılması isabetli karar. Teste dayalı sistem eğitimi çürüttü. Okulda eğitim yapamıyorsunuz. Veliler 'Test yaptırın. Fazla not verin' diye baskı yapıyor. Bu şekilde bir sistemle kademeler arası geçiş yapamazsınız. Tabii ki sınav olacak. Eğitim sınavsız olamaz. Fakat bir test sınavıyla insanların geçişlerini bir yerlere bağlayamazsınız. 1 milyon 300 bin kişiyi sınava sokuyorsunuz. Aslında bunun 200 bini yarışın içinde. Geriye kalan çocuklar semtindeki okula gidiyor. Daha az öğrencinin sınava gireceği sistem olmalı. Ama bu algının oluşturduğu durum nedeniyle 600 bin öğrenci dershane, kurs ve özel ders arasında koşturuyor. Okulda verilen eğitim daha önemlidir. Sportif ve sosyal faaliyetlerin değerlendirileceği bir sistem olmalı. Geçmişte de okullar kendi sınavını yapıyordu. Ama bugün aynı uygulama zor olabilir.

GÜVENLİ OLMALI VE BELİRSİZLİĞE YOL AÇMAMALI

İbrahim Taşel: Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı

TEOG sisteminde ciddi ve kalıcı değişiklik yapılması olumlu ve katkı vermeye hazırız. Önemli olan çocukların en sağlıklı biçimde ortaokuldan liseye geçmelerini sağlamaktır. Bu geçiş, çocuklarımızı strese sokmamalı aileleri de rahatsız edici boyutlara varmamalı. Liselere geçişte güvenli ve belirsizliğe yol açmayan bir sistem oluşturmak esas. Özel okullarda ve daha çok tercih edilen bazı resmi okullarda bizzat bu okul türlerinin oluşturacağı organizasyonlar tarafından MEB kontrolünde seçmeler yapılabilir. Ama bunların çocuklarımıza bir sınav kaygısı yaşatmayacak şekilde hazırlanması önemli.

ÖĞRENDİKLERİNİ ANALİZ EDECEK SİSTEM

Enver Yücel: Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı

TEOG benzeri sınavlar öğrencinin bilgi, yetenek ve analitik düşünme becerilerini değil, neler bilmediklerini ölçtüğünü söylüyoruz. Oysa sınavlar öğrencilerin neler bildiğini ve öğrendiklerini analiz edebilme yeteneğini ne ölçüde kazandığını ölçmeli, ona göre yönlendirme yapmalıdır.

19-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin