Arama sonuçları

Özel okullarda erken kayıt dönemi başladı

Özel okullarda erken kayıt dönemi başladı

Özel okullarda erken kayıt dönemi  başladı. Özel okullar için şubat ayı erken kayıt döneminin açıldığı bir zaman dilimini oluşturuyor. Her yıl özel okullar bir sonraki öğretim yılı için hem öğrenim ücretlerini bu dönemden itibaren açıklamaya başlıyor hem de gelecek yılın öğrenci sayısını da kayıtlarını yaparak, garanti altını alıyor. 

 

ÖZEL OKULLARDA ERKEN KAYIT DÖNEMİ BAŞLADI

 

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan erken kayıt dosyası hazırladı. Erken kayıtın bir avantaj olup olmadığı sorusunun yanıtı arandı. Yine Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın erken kayıt haberine göre velilerin yanıtını aradıkları soru “Erken kayıt bir avantaj mı? “

Velilerin bu dönemde yanıtını aradıkları soruların başında işte bu soru erken kayıtın bir avantaj olup olmadığı geliyor. Çünkü bu dönemde okullar, kayıtlı olan öğrencilerinin velilerine hem alternatif olarak indirim hem de burs teklifinde bulunuyor. 

 

8’İNCİ SINIF  VELİLERİ KARARSIZ KALIYOR

 

Veliler de bir sonraki yılın öğrenim ücretini garantilemek için bu teklifleri değerlendiriyor. Ancak bu dönemde en büyük sıkıntıyı 8'inci sınıf öğrenci velileri yaşıyor. Çünkü önümüzdeki haziran ayında lise geçiş sınavı olacak ve hemen tümü çocuklarının bu sınava girmesini ya da adrese dayalı yerleştirme sistemine katılmayı istiyor. Bu nedenle de özel okula devam edip etmeme kararı vermekte zorlanıyor. Erken kayıt yaptırmadıkları takdirde teklif edilen burs ve indirimleri kaybedeceklerini düşünüyor. Ama bir yandan da çocuklarının devlet liselerine geçiş için sınava girmesini istiyor.  

 

MÜLAKAT YA DA SINAVLA SEÇİYOR

 

Bu arada birçok özel okul ilkokul 1'inci sınıfa ya da anaokuluna alacakları öğrencilerini "seçme" yöntemi olarak mülakat ya da sınav kullanıyor. Yani siz çocuğunuzu istediğiniz bir okula bazen kayıt yaptıramıyorsunuz. Çünkü çocukların sınav ya da mülakatta aldıkları notlar onların kayıt olup olmayacaklarını belirlemede bir kriter olarak kullanılıyor. Bu yöntemler de velilerin tepkisini çekiyor, "4 ya da 6 yaşındaki çocuklarımız bu tür sınavlarla damgalanıyor. Başarı ya da başarısızlık duygusunu daha bu yaşlarda yaşamaya başlıyorlar" diyor.

Okullar ise öğrencilerini seçme hakkına sahip olduklarını dile getirerek, bu sınavları ve mülakatları yapmalarının en doğal hakları olduğunu dile getiriyor. 

 

VELİ-ÖZEL OKUL KAYIT SÖZLEŞMESİ NEDİR?

 

Özel okul kayıt sözleşmesi veli ile okul arasında yapılıyor. Bu sözleşmede kurumun yıllık öğrenim ücreti, öğrencinin kayıt edildiği yıllık öğrenim ücreti, yemek, kahvaltı, ödeme şekli, taksit tutarı, öğrencinin aldığı burs, indirim, kardeş indirimi bilgilerine yer veriliyor. Bu sözleşme öğrenciniz okuldan ayrılana kadar geçerli. Bu nedenle de indirim ya da burs miktarı ile koşullarının bu sözleşmede belirtilmiş olması gerek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) de velilerin özel okullarla kayıt sözleşmesi yapmasını öneriyor. Çünkü söze değil, sözleşmeye güvenmeniz gerekiyor. Sözleşme olmadığı takdirde okuldan bir sonraki yıl için burs ya da indirim talebinde bulunamazsınız.

 

OKULDAN AYRILAN ÜCRETİNİ ALABİLİR Mİ?

 

Başta sağlık ya da ekonomik gerekçelerle kurumdan ayrılan öğrencilerin ödenmiş ücretlerinin ne kadarı geri ödenir? Eğer eğitim öğretim yılı başlamadan ayrılırsanız yıllık ücretin yüzde 10'u dışındaki bölümünü alabilirsiniz. Okul iyi niyetliyse tümünü verebilir ama yasal olarak yüzde 10'unu kesebilir. Eğitim yılı başladıktan sonra ayrılırsanız yine yüzde 10'u ile öğrencinin okula geldiği günlerin ücreti düşülür ve kalan miktar ödenir. 

13-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş