Arama sonuçları

Psikoloji, sosyoloji gibi bölümler önem kazanacak

Psikoloji, sosyoloji gibi bölümler önem kazanacak

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın düzenlediği Üniversite Fuarı’nda öğrencilerle buluşan Arıboğan onlara kariyerlerini nasıl planlayabileceklerini ve 21’inci yüzyılın aradığı yeterlilikleri anlattı. “Dünyanın 10 ya da 20 yıl sonra nereye gittiğini görebilirseniz önünüzdeki fırsat ve şansları da iyi değerlendirebilirsiniz” diyen Arıboğan’ın öğrencilere tavsiyeleri ve gelecek öngörüleri şöyle: 

BİLGİ DÜNYAYI DİZAYN EDİYOR: Günümüz insanı elektroniğin bir sonraki aşamasınageçmiş bir siber dönemde yaşıyor. Artık çok daha açık bir toplumun insanlarıyız. İnsan olarak her birimiz; nerede olduğumuzun, ne yediğimizin, ne yaptığımızın bilgisini yoğun bir şekilde merkeze doğru aktaran bir takım donanımların içinde yaşıyoruz. Sadece geçen yıl 1.5 milyar adet akıllı telefonun satıldığı ve merkeze doğru toplanan bilgiler üzerinden siyasi ve iktisadi dizaynların oluştuğu bir dünyada yaşıyoruz.

YAPAY ZEKA TÜM İŞ ALANLARINDA: 21. yüzyılda yapay zeka, insandan bağımsız akılların, bütün iş alanlarını kapladığı bir dönem olacak. İnsanoğlu bu sürecin bütün aşamalarında meslek kaybederek ilerleyecek. Çoğunuz henüz icat edilmemiş mesleklerde çalışacaksınız. Size ne olacağınız sorulduğunda, ‘Benim çalışacağım meslek henüz icat olmadı’ diyebilirsiniz.

İNSANLIK ROBOTLARLA MÜCADELE EDECEK: Yaşadığımız çağ, yeni endüstriyel devrimin yarattığı ‘Robotik Çağ.’ Gnümüzde uzmanların üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biri de insanların piyasada bulunan çok az miktardaki iş grubu içinden kendisine nasıl iş bulacağını araştırmak. İnsanlığa ne olacağı sorusunun sorulduğu bir döneme doğru gidiliyor. Bu dönemde insanlık, kendi yarattığı yetenekli robotlarla mücadele edecek. 

KARİYER ÖNERİLERİ NE OLDU?

Arıboğan gençlere kariyer önerilerini de şöyle sıraladı: 

• Bütün değişimlerin ne olursa olsun aslında çok büyük fırsatlar yarattığını, riskli ortamlarda akıllıca ve doğru yatırım yapanların çok büyük ivmeler kazandığını unutmayın.
• 21. yüzyılda yaşadığımız bu toplumsal değişim, eğitim için de geçerli olacak. Öğrenmek için okul değil; eğitilmek, bir araya gelebilmek, sosyalleşmek ve üretmek için okula dönüşecek her yer. Genel olarak tasarım dünyası hepiniz için inanılmaz ufuklar açacak. Bu süreçte kuvvetli marka tasarımları oluşturabilirsiniz. 
• Tasarım alanlarına yöneldiğinizde, 21. yüzyılın dünyasında nelerin ön plana çıkacağını gördüğünüzde ve insanı tanıdığınızda önünüzün çok açık olacağını unutmayın.
• Sıradan olmayın, farklılaşın. Güzel bir fikrin bu dönemde karşılığı var.
• Önümüzdeki dönemin meslekleri daha çok insana dayalı meslekler olacak. Psikoloji, sosyoloji ve yan dalları çok önemli alanlar olarak öne çıkacak.
 
21. YÜZYILIN ARADIĞI YETKİNLİKLER NE OLACAK?

Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Dekanı Dr. Ata Akın da 2020 yılının yetkinliklerinin; karmaşık problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, başkalarıyla eşgüdüm, duygusal zeka, muhakeme ve karar verme, hizmet odaklılık, müzakere ve kavramsal esneklik becerilerini kapsadığını belirtti. Akın öğrencilere merak etmekten hiçbir zaman vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulundu; gelişim için öğrenmenin, öğrenme için de merakın şart olduğunu ifade etti.

13-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş