Arama sonuçları

Rotasyonda İlk Dalga 40 Bin Öğretmeni Vuracak

Rotasyonda İlk Dalga 40 Bin Öğretmeni Vuracak

Uzun süredir konuşulan "öğretmene rotasyon" ile ilgili düzenleme geçtiğimiz nisan ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle kesinleşti. Kademeli gerçekleştirilecek rotasyon bu yıl başlıyor. İlk olarak bu yıl aynı okulda 12 yılını dolduran 40 bin öğretmen "rotasyona" girecek. Rotasyon 4 yıl sonra ise 8 yılını dolduran tüm öğretmenleri kapsayacak. Eğitimcilere göre okulların açılacağı eylül ayında Cumhuriyet tarihinin en büyük öğretmen göçü yaşanacak.

Öğretmen rotasyonu ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

BİR OKULDA EN FAZLA KAÇ YIL KALABİLİRİM?

En fazla 8 yıl. 30 Eylül tarihi itibarı ile aynı okulda 8 yılını dolduran öğretmenler rotasyona girecek. Ancak rotasyon kademeli olacak. İlk olarak bu yıl 30 Eylül 2015 tarihinde aynı okulda 12 yılını dolduran öğretmenler rotasyona girecek. Bir yıl sonra 11 yılını dolduranlar, 2016-2017'de 10 yılını ve 2017-2018 yılında 9 yıl aynı eğitim kurumunda görev yapanlar yer değiştirecek. 2019 itibari ile de 8 yılını dolduran her öğretmen rotasyona tabi tutulacak.

ROTASYON NE ZAMAN UYGULANACAK?

2015 yılı eylül ayından itibaren uygulama başlayacak.

ROTASYONDA ATAMA NE KADAR SÜRE İÇİNDE YAPILACAK?

30 Eylül tarihi itibarıyla aynı eğitim kurumunda toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde gerçekleştirilecek.

ROTASYON AYNI İLÇE İÇİNDE Mİ OLACAK?

Rotasyonla ilgili yönetmeliğin hazırlandığı günlerde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen rotasyonun aynı ilçedeki öğretmenler arasında uygulanacağını söylüyordu. Ancak bu doğru çıkmadı. İlçe grupları oluşturulacak ve bu ilçeler arasında olacak.

ROTASYONDA ATAMALARI KİM YAPACAK?
Rotasyonda atama yetkisi valiliklerde olacak. Vali ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en geç 2 ay içinde, coğrafi durum şartları ve ulaşımı göz önünde bulundurarak ilçe grupları oluşturacak. Vali rotasyondan önce duyuru yapacak. Duyuruda boş olan öğretmen kadroları, rotasyonla gideceklerden kalan boş kadrolar, başvurunun yapılış şekli ve süresiyle ilgili bilgiye yer verilecek.

ROTASYON ATAMASINDA KRİTER NE OLACAK?

Rotasyona giren öğretmenler puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda oluşturulan ilçe gruplarından birindeki okullara atanacak.

ROTASYONDA KAÇ TERCİH HAKKI OLACAK?

Öğretmenin 40 tercih hakkı olacak.

TERCİHİNE ATANAMAYAN ÖОRETMEN NE OLACAK?

Tercihlerine atanmayanlar veya tercih yapmayan öğretmenler aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarından öğretmen ihtiyacı olan ilçe gruplarına valilik tarafından resen atanacak.

HİZMET PUANI HESABI NASIL YAPILACAK?

Yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınacak.

AYNI KURUMDA YÖNETİCİ OLARAK ÇALIޞTIYSAM NE OLACAK?

8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dahil edilecek.

DÖNÜŞžEN OKULLARDA ROTASYON HESABI NASIL YAPILACAK?

Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınacak.

SPOR YA DA MÜZİK ÖОRETMENLERİ HANGİ OKULLARA ATANACAK?

Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar, resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.

SINIF ÖОRETMENLERİNE AYRICALIK VAR MI?

Evet var. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken 8 yılını dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4'üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılacak.

3'ÜNCÜ SINIFI OKUTAN ÖОRETMEN ROTASYONA GİRECEK Mİ?

Hayır. 8 yılını doldursa da bu öğretmenin öğrencilerini 4'üncü sınıfın sonuna kadar okutmasına izin verilecek. Rotasyona da bu süreden sonra girecek.

NORM KADRO AÇIОI YOKSA NE OLACAK?

Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri bir sonraki atama dönemine kadar ertelenecek.

ޞEHİT EޞLERİ DE ROTASYONA GİRMEK ZORUNDA MI?

Rotasyon belli grupta yer alan öğretmenler için geçerli değil. Terör eylemleri nedeniyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan, ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam edenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler rotasyona girmeyecek.

Fotoğraf: Uğur Dershaneleri

19-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş