Arama sonuçları

Sadece 60 yaş üstüne açık ‘üniversite’

Sadece 60 yaş üstüne açık ‘üniversite’

Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 60 yaş üzerini hedef alan “Tazelenme Üniversitesi” kuruldu. Sosyoloji, psikoloji, biyoloji, teknoloji, kimya, ziraat, eczacılık, tıp, tarih, kimya, felsefe, tamir, yemek pişirme bölüm ve derslerinin olduğu üniversitede 60 yaş üstü öğrencilerin bilinçsel olarak yenilenmesi sağlanıyor. Geçen yılın mayıs ayında 60 öğrenci ile “deneme” amaçlı öğrenime başlayan üniversite yoğun ilgi görüyor. 

Akdeniz Üniversitesi İbrahim Şencan Gerontoloji Merkez Binası'nda, Gerontoloji (Yaşlılık Bilimi) Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan önderliğinde, 'Yaşam Boyu Öğrenme' felsefesi ile Türkiye'nin ilk Tazelenme Üniversitesi kuruldu. 60 yaş ve üzerindeki 60 yaşlı, bölüm öğrencileri ve akademisyenler derslere katıldı. Not ve rekabetin olmadığı, sadece öğrenmenin temel alındığı Tazelenme Üniversitesi'nde bilgi sayesinde aktif ve başarılı bir yaşlanma olabileceğine dikkat çekiliyor. 

Türkiye’de ilk defa gerontolojik araştırma projesinden anlamlı yeni bir proje olarak doğan GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi, Türkiye Gerontoloji Atlası (GeroAtlas) araştırma projesinin Nazilli’de 2010-2012 dönemindeki ayağı olan Nazilli Yaşlılık Araştırması’nın ve gerontolojik uygulamalarımızın bir ürünüdür. Yaklaşık 5 yıllık bir hazırlık dönemimin ardından Türkiye’nin ilk yaşlı üniversitesi açıldı. 

Yaşları 60 ile 80 arasındaki 1961-1978 Nazilli Öğretmen Okulu mezunu emekli öğretmenlerimizin Antalya Grubuna Akdeniz Üniversitesi, Dinar Belediyesi ve Ulusal Yaşlılık Konseyi’nin desteğiyle öğretim vermeye başladı. GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi’nin gönüllü öğretim ekini Türk ve Almanya, Avustralya ve Avusturya’dan gelen uluslararası eğitmenlerden oluşuyor. 

29-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin