Arama sonuçları

Seçime bile girmedi ama Boğaziçi rektörü oldu

Seçime bile girmedi ama Boğaziçi rektörü oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mehmed Özkan'ı atadı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamışlardır" denildi.    

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerinde mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı.

Son dönemin en yüksek katılmlı rektörlük seçiminde, 403 katılımcıdan 348'inin oyunu alan Barbarosoğlu'ya en yakın isim 40 oy ile Prof. Dr. Vedat Akgiray’dı.

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmed Özkan 1995 yılından bu yana üniversitede akademisyen olarak bulunurken, 2012-2016 Yılları arasında Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun Rektör Danışmanlığını, Ağustos 2016’dan bu yana da Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcılığını yürütmekteydi.

BARBAROSOĞLU AKADEMİSYENLİĞİ BIRAKTI

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevi sona eren Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu bir açıklama yaparak, Rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan’a başarılar diledi ve üniversiteye veda etti.

İşte Barbarosoğlu'nun veda mesajı:
“5 Ağustos 2012 tarihinden itibaren büyük gurur, mutluluk ve heyecanla sürdürdüğüm rektörlük görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum.  Ülkemizde olduğu kadar uluslararası alanda da birçok başarıya imza atan, özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla üniversitemizi akademik ve bilimsel alanda daha da yukarılara taşıyan, birlikte görev yaptığım tüm arkadaşlarıma, destek veren tüm öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.

AKADEMİK HAYATIMI NOKTALIYORUM

Kırk yılı aşkın bir süredir öğrenci, öğretim üyesi ve idareci olarak çeşitli düzeylerde katkıda bulunduğum üniversitemize veda ediyor ve akademik hayatımı noktalıyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihi, gelenekleri, ilkeleri ve üstün kadrosu sayesinde gelecekte de varlığını en başarılı şekilde sürdüreceğine eminim.

Göreve yeni atanan Sayın Prof. Dr. Mehmed Özkan’a ve yeni yönetime başarılar dilerim.”

YENİ REKTÖR MEHMED ÖZKAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan, geçtiğimiz 12 Temmuz'da rektör adaylarını belirlemek için yapılan seçimlerde aday değildi. 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Özkan, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına ABD’de Vanderbilt Üniversitesi Elektrik Mühendisliği programı kapsamında, robotik cerrahi ve akıllı robotlar alanlarında devam ederek 1988’de master ve 1991’de doktora derecelerini aldı. Lisansüstü çalışmaları boyunca Vanderbilt Üniversitesinde araştırma görevlisi, “Intelligent Robotics” laboratuvar yöneticisi olarak ABD, Japon endüstriyel projelerinde ve NIH destekli projelerde görev aldı.

Doktora döneminde Vanderbilt Üniversitesi, Nörocerrahi Kliniğinde de görev alarak cerrahi robot Ar-Ge çalışmalarından sorumlu araştırmacı olarak çalıştı. 1992 yılında doktora sonrası araştırmaları için Japonya’nın Tokyo şehrinde özel bir kuruluşta devam eden Prof. Özkan Robotlarda kas benzeri nümatik eyleyicilerin kullanımı üzerine odaklandı.

1995’de Boğaziçi Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsüne dönen Prof. Özkan, 1995 – 2016 yılları arasında bu Enstitünün Müdür Yardımcılığını yaptı. 2012 – 2016 Yılları arasında Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlunun Rektör Danışmanlığını, Ağustos 2016’dan bu yana da Araştırmadan sorumlu Rektör Yardımcılığını yürütmekteydi.

Halen Antropomorfik Protez El geliştirilmesi üzerinde disiplinlerarası bir çalışma yürütüyor.  Bu arada Özkan AKP Eskişehir milletvekili Emine Nur Günay'ın kardeşi.

 

12-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş