Arama sonuçları

Selçuk’tan il milli eğitim müdürlerine: Koltuğunuzda fazla oturmayın, sınıfta olun

Selçuk’tan il milli eğitim müdürlerine: Koltuğunuzda fazla oturmayın, sınıfta olun

Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunun yeni sahibi Prof. Dr. Ziya Selçuk, önceki gün 81 ilin milli eğitim müdürleriyle Ankara’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Hürriyet'ten Gülseven Özkan'ın haberine göre  Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, “Adalet esasımız olacak. Varoluşumuzun nedeni çocuk, davamız çocuk. Koltuğunuzda fazla oturmayın. Öğretmenler odasında, sınıfta olun” mesajlarını verdi. Bakan Selçuk ayrıca, MEBİM 147 hattının da kaldırılacağını açıkladı.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un, atacağı adımlar merak edilirken ilk mesajlarını il milli eğitim müdürlerine verdi. Önceki gün (12 Temmuz Perşembe) 81 ilin milli eğitim müdürleriyle Ankara’da bir araya gelen Bakan Selçuk’un, yeni dönemin yol haritasıyla ilgili ipuçlarını paylaştığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Prof. Dr. Selçuk, burada yaptığı konuşmada öğretmenin önemine vurgu yaptı. Yapılacak çalışmalarda adaletin esas alınacağını ve çocuk temelli çalışılacağını belirtti. Ayrıca 2012 yılında kurulan Milli Eğitim Bakanlığı İletim Merkezi (MEBİM) 147’nin de kaldırılacağını açıklayan Selçuk’un mesajları özetle şöyle:

EKİBİNİZİ KUCAKLAYIN


“Adalet esasımız olacak. Her şeyde adalet olmalı. Bizim varoluş nedenimiz çocuk, davamız çocuk. Kendi ego davamız olmamalı. Yeteneğinle bir yere gelirsen bu anlamlı olur. İlişkilerle bir yere gelmeye çalışırsan bu, Allah’ın gücüne gider. Bir okul müdürünü ilişkisinden dolayı atarsanız adaletsizlik olur. Gidişat yeteneğe doğru gitmeli. İlke temelli çalışalım referans temelli değil. Gerçek bir ekip oluşturun. Ekibinizi sıkıca kucaklayın.

BASKILARI AZALTACAĞIZ


Her şeyin hukukunu koruyalım. Çocuğun, devletin hukukunu koruyun. Hiçbir personelinizi ezdirmeyin. Sizin üzerinizdeki baskıları azaltmaya çalışacağız. Koltuğunuzda fazla oturmayın. Öğretmenler odasında, sınıfta olun.

ÖĞRETMENLİK GEÇİM ARACINA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ
Öğretmenlik ateşten bir gömlektir. Vicdanı, hayali, kalbi olmayan öğretmenlik yapamaz. Öğretmenlik bir geçim vasıtasına dönüştürülmemeli. Kısa vadede işe okul müdürü seçiminden başlayacağız işe. Önce okul müdürleri motive edilecek, onlar aracılığıyla da öğretmenler. Okul müdürü adil ve dirayetli olmalı. Çocuğun hukukunu korumalı.”

MEBİM 147 KALDIRILIYOR
Bakan Ziya Selçuk ayrıca, “Zulümde şikayetler artar” diyerek MEBİM 147 hattının da kapatılacağını duyurdu. MEBİM 147 öğrenci, veli, öğretmen ve diğer vatandaşlardan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikâyeti, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla Van Erciş’te 2012 yılında kurulmuştu. Yaklaşık 6 yıldır hizmet veren merkez, birçok eleştiriye konu olmuştu. Son yıllarda, ‘öğretmen şikayet merkezi’ne dönüştüğü iddia edilen hattın; suistimallere neden olduğu, yapılan ‘asılsız’ ve ‘gereksiz’ ihbarlar nedeniyle birçok öğretmene soruşturma açıldığı da belirtilmişti.

17-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş