Arama sonuçları

Sınavsız geçiş bu yıl da sürecek mi?

Sınavsız geçiş bu yıl da sürecek mi?

Sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla birlikte bu yıl sınavsız geçişe başvuran 78 bin öğrenci için üniversite hayali son bulmuştu. Ancak YÖK, bu haktan bu yıl sınavsız geçişe başvuran öğrencilerin yararlanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) öneri sundu.  Öneride düzenlemenin gelecek yıldan itibaren geçerli olması istendi. 
AA’nın haberine göre YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ı dün makamında ziyaret etti ve yeni görevinden dolayı tebrik etti. Saraç, ziyarette, 2547 sayılı YÖK Kanunu'nda yapılması öngörülen kanun tasarısında yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarının sınavsız geçiş uygulamasını kaldıracak düzenlemeye ilişkin görüşlerini Bakan Yılmaz'a iletti. 

MAĞDURİYET YAŞANMASIN 
Saraç, kanunun yasalaşması halinde yürürlükten kalkacak sınavsız geçişin hakkından yararlanmak için bu yıl müracaat eden yaklaşık 70 bin öğrencinin mağduriyet yaşamaması için kanun tasarısına bir ek madde konulması konusunu Bakan Yılmaz'la görüştü. Yılmaz da "sınavsız geçiş" uygulamasının 2016 yılı için devam etmesi, bir sonraki yıldan itibaren başlatılması yönündeki bu öneriye olumlu yaklaştı ve gerekli adımların atılacağını ifade etti. 

Bu yıl sınavsız geçiş hakkından yararlanmak için başvuruda bulunan öğrenci sayısı 77 bin 814 olmuştu.

Bu arada mesleki ve teknik lise mezunları için alanlarının devamı niteliğindeki programları tercih ettiklerinde aldıkları ek puanın tekrar geri gelmesi de söz konusu olacak.

Bu blog AA abonesidir

 

27-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş