Arama sonuçları

Sömestr tatilinde nereye gitsek?

Sömestr tatilinde nereye gitsek?

22 Ocak'ta okullar kapanıyor, öğrenciler ve öğretmenler için 15 günlük yarıyıl tatili başlıyor. İlk dönemin yorgunluğunu atıp ikinci döneme enerji toplamak için öğretmenler, öğrenciler ve veliler sömestri en verimli şekilde geçirmek üzere tatil planlarını yapmaya çoktan başladı. Tur şirketleri de yurtiçi ve yurtdışı birçok gezi programıyla hem yetişkinler hem de çocuklar için farklı kültürlerle tanışma fırsatı tanıyan alternatif tatil imkanları sunuyor. Orta Doğu'nun sıcak şehirlerini mi yoksa Balkanları mı tercih edeceksiniz? Sömestr için hala planınız yoksa Amasra'dan Bursa'ya, İtalya'dan Brezilya'ya, hatta Uzak Doğu ülkelerine kadar birçok tatil seçeneğine göz atmanızda fayda var.
KIŞ TATİLİ İÇİN İSTER FİNLANDİYA İSTER BULGARİSTAN
Sömetr döneminde kışın tadını çıkarmak isteyip Türkiye'deki seçeneklerin dışında tatil planı yapmak isteyenlere özel turlar bulunuyor. Balkanlar'ın önemli kayak pistlerinden Bulgaristan'da yer alan Bansko'da 990 ile 2 bin 600 metre arasındaki 19 pistte kış tatili yapabilirsiniz. Ücretler 109 Euro'dan başlıyor. Kültürel Anıt, Müze ve Etnografya Sergisi, Kutsal Trinity Kilisesi ve Pirin National Parkı görmeniz gerekenler arasında. Daha uzağa gitmek isteyenler için Finlandiya'nın Laponya bölgesine düzenlene turlarda Santa Claus Safarisi ve Ren Geyiği kızak sürüşü deneyimi yaşayabilir, kuzey kutbuna yolculuk yapabilirsiniz. Bansko için fiyatlar 179 Euro'dan, Laponya için 1196 Euro'dan başlıyor.
RENKLİ TATİL İSTEYENLERE
Çocuklar için renkli karne hediyelerinden biri Paris'teki Disneyland. Üç gecelik turlar için kişi başı fiyatlar 399 Euro'dan başlayor. Disneyland'ın haricinde Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, Champs-Elysees Bulvarı Paris'te görülecek yerler arasında.
İspanya turları ise kültürel ve mimari yapısıyla, renkli bir tatil isteyenlerin tercihi oluyor. İspanyol kültürünün önemli eserlerinin bulunduğu Barselona'da Picasso Müzesi, Plaza De Catalunya Meydanı, La Rambla Caddesi, Kristof Kolomb Heykeli ve La Sagrada Familia Kilisesi ile Madrid'de bulunan Alcala Kapısı, Toledo Katedrali ve Valencia'nın Gotik Katedral'in program dahilinde bulunduğu bir haftalık turlar için fiyatlar kişi başı 549 Euro'dan başlıyor.
Yunanistan'da Selanik, Kalava şehirlerinin dahil olduğu turlara katılabilir; Atatürk Evi, Selanik Kalesi gibi tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Roma Pazarı ve Tiyatrosu, Roma Hamamları, Navarino Meydanı, Tarihi Olimpiyat Stadyumu ise görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yunanistan için fiyatlar 99 Euro'dan başlıyor.
İTALYA'DA 4 ŞEHİR
Sanat, müzik, mimari ve tarihsel özellikleriyle 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş Cenova, Rönesans'ın merkezi olarak bilinen Floransa, Gondolların şehri Venedik, lüksün ve modanın şehri Milano'yu bir hafta boyunca gezip görmek için kişi başı tur fiyatları 449-499 Euro civarında.
EĞLENCE ARAYANLAR ABD'YE
ABD'nin Florida eyaletinin 2. büyük kenti olan Miami bitmeyen kumsalları, gece eğlenceleri ve Florida'nın en uzun adası olan Key Largo turu ile sizi bekliyor. Orlando'daki Kennedy Space Centre'da uzay araştırmaları sırasında üretilen araçları, füzeleri ve füze rampalarını da görebilirsiniz. ABD'de 8 günlük bir tatil için fiyatlar 1299 Euro'dan başlıyor.
FARKLI KÜLTÜRLER
Bu sömestr tatiliniz için daha gizemli ve mistik bir yurtdışı turu istiyorsanız Fas sizin için ideal bir seçim olabilir. Renkli enerjisi ve büyüleyici tarihiyle Arap dünyası ve Avrupa'nın bir kombinasyonu olan Fas'ta çöl kumları üzerinde yükselen kaleleri, sıcak kumlu plajları ve Atlas Dağları'nın mor tepelerini görebilirsiniz. Kalabalık çarşı ve pazarlarında dolaşırken kendinizi renkli bir dünyanın içerisinde hissedeceğiniz gezinizde ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Djemaa El Fna meydanını gezme imkanına da sahip olabilirsiniz. 4 gece 5 günlük Marakeş ve Kazablanka turu için fiyatlar 599 Euro'dan başlıyor.
BÜYÜLÜ DOĞASI VE TARİHİYLE UZAK DOĞU
Sömestr yurtdışı turları arasındaki en popüler seçeneklerden biri de Uzak Doğu. Eğer Uzak Doğu'nun muhteşem doğası ve inci gibi adalarına bir gezi isterseniz Bangkok ve Phuket turunu tercih edebilirsiniz. Bangkok'ta Buddha heykeli, Kraliyet Tapınağı Wat Pho ve içinde Altın Buddha heykeli bulunan Wat Traimit Tapınağı'nı; Phuket'te ise ünlü Phi Phi Adası, Khai Adası, James Bond Adası'ndaki plajları görebileceğiniz 9 günlük Bangkok ve Phuket turu 1049 Euro'dan başlıyor.
Yine Uzak Doğu'da ama daha tarihi ve esrarengiz bir gezi için ise Vietnam ve Kamboçya turunu değerlendirebilirsiniz. Savaş filmlerinden aşina olduğumuz Vietnam, dağlık bir yerleşim bölgesi olmasına rağmen doğası ve egzotik havası ile tatilcileri büyüleyen bir ülke. Vietnam'ın efsanevi sayılan şehri Hanoi'de Ho Chi Minh Anıtı, Seramik Müzesi, başkente ismini veren Hoan Kiem Gölü, bir dönemin devrimcilerini ağırlayan ünlü Hoa Lo Cezaevi, Long Bien Köprüsü'nü gezebilirsiniz. Geçirdiği savaşlardan sonra küllerinden doğan bir ülke sayılan Kamboçya ise günümüzde sakinliği ile biliniyor. Ülke muhteşem gün batımlarının yanı sıra Bayon, Tuol Sleng Soykırım Müzesi, Angkor Thom, Banteay Sirei, Beng Mealia ve Angkor Vat gibi tarihi tapınaklara ev sahipliği yapıyor. 8 gece 11 günlük Vietnam ve Kamboçya turu 2399 Euro'dan başlıyor.

 

19-02-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş