Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmene eş durumuna bağlı yer değiştirme yok

Sözleşmeli öğretmene eş durumuna bağlı yer değiştirme yok

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) internet üzerinden yapılan canlı yayınında, 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi yıl sonu değerlendirmesi yaptı, öğretmenlerin sorularını yanıtladı. MEB olarak gelecek dönemde öğretmenler gelişimlerine katkı sağlayacak adımlar atacaklarını ifade ederek öğretmenlerin eş durumuna bağlı yer değiştirmesinin zorunlu haller dışında yapılmayacağını açıkladı. İşte Tekin’in açıklamaları: 

ÖĞRETMEN AKADEMİLERİNİN KURULMASINI ÖNEMSİYORUZ: Yeni dönemde öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerini daha verimli, daha işlevsel hale getirmek için bazı adımlar atacağız. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren hizmet içi eğitim mekanizmasını, sürecini daha akademik biçimde planlayan, öncesinde öğretmen arkadaşlarımızın neye ihtiyaç duyduğunu tespit edecek ve ardından bu eğitim sürecini yönetecek bir öğretmen akademisi kavramı ve kurumu üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl, öğretmen akademileri çok farklı kategorilerde çok farklı isimlerle beraber kurumsallaşmış olacak. Hizmet içi eğitimleri bu anlamda ciddi bir revizyondan geçirmiş olacağız. Öğretmen akademilerinde, öğretmenlerin kendilerini geliştirmek istedikleri alanlara yönelik taleplerini karşılamaya dönük bir planlama yapılacak.

ÖĞRETMENLERE YAZ AYLARINDA YENİ MÜFREDAT BİLGİLENDİRMESİ: Yeni müfredatla alakalı olarak formatör öğretmenler eğitiyoruz. Yaz aylarında da öğretmenlerimize, yeni müfredat hakkında bilgilendirilecekleri bir eğitim süreci söz konusu olacak. Öğretmen arkadaşlarımızdan bu süreci iyi bir şekilde takip etmelerini ve eksikliklerin yeni müfredatta olmaması için bizimle hareket etmelerini, bize yardımcı olmalarını ve bu süreci beraber yönetmeyi teklif ediyorum. Beraber yürütürsek yeni müfredatla ilgili sıkıntı olmayacak.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMİMİZDE YOK: (Yönetmelikte var olan şekliyle alan değişikliğinin neden 4 yıldır uygulanmadığına ilişkin bir soru üzerine) Bu uygulama yeterince mezun bulunamayan alanlarda öğretmen ihtiyacının giderilmesi için hayata geçirildi. Ancak şu anda her alanda üniversite mezunu bulunuyor. Dolayısıyla kendi içimizden bu alanlara öğretmen arkadaşlarımızı kaydırmak yerine genç arkadaşları milli eğitim ailesine katmayı tercih ediyoruz. Zorunlu haller dışında alan değişikliği gündemimizde yok.

ÖĞRETMENE 4 YILDA BİR YETERLİLİK SINAVI: Öğretmen Strateji Belgesi'nin asıl ruhu öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek ve meslek içerisindeyken çalışmalarına bir dinamizm getirmek. 4 yılda bir, alan yeterliliği olarak bir sınav öngörüyoruz. Bu sınavın espirisi şu, öğretmenlerimiz alanındaki yeni gelişmeleri izleyememiş olabilir. Öğretmenlerimizin bu sınavla tespit ettiğimiz eksik kalan kısımlarını hizmet içi eğitimlerle tamamlayalım, böylece öğretmenlerimize bir dinamizm kazandırmış olacağız. Yeni dönemde öğretmenlerimizle ilgili kariyer basamakları ile ilgili düzenlemeyi de yapacağız.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE EŞ DURUMU TAYİNİ YOK: Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayini uygulaması belli bölgelerde istihdam sıkıntısı yaşanması nedeniyle getirildiğini hatırlattı. Sözleşmeli öğretmenlerin atandıkları bölgede çalışma zorunluluğu bulunuyor. Bu düzenlemenin içinde yer alan "eş durumu dahil hiçbir özrün kabul edilmemesi" unsuru, yasa metnine konuldu. Arkadaşlarımız, böyle bir beklenti içinde olmasınlar. Eş durumu sebebiyle yer değişiklikleri gündemde yok ancak şu düşünülebilir. Eşler, öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu yerde buluşmayı arzu ederlerse bununla ilgili çalışma yapabiliriz ama onun dışında atandıkları bölgeden daha iyi bölgelere eş durumu veya benzeri sebeplerle gelmek istemelerine sıcak bakmıyoruz.

12-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş