Arama sonuçları

TEOG tercihi yapacaklara 'kontenjan' uyarısı

TEOG tercihi yapacaklara 'kontenjan' uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) tercih sürecinde, 1 milyon 200 bine yakın öğrenci için uyarıda bulundu. Tercih yapacak öğrencilerden, liselerin kontenjanlarındaki artış ya da azalma ile aynı nitelikte açılan yeni okulların, taban puanları etkileyebileceğini göz önünde bulundurması istendi. 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, TEOG sistemi kapsamında 8. sınıftan mezun 1 milyon 200 bin öğrenci ve ailelerine, yarından itibaren 25 Temmuz'a kadar sürecek lise tercih sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Güngör’ün açıklamaları: 

81 İLDE TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONU: Öğrencinin lise tercihinin, üniversiteye yönelik alt yapıyı oluşturacak ve geleceğini belirleyecek bir dönüm noktası. Bu nedenle Bakanlık olarak tercih döneminde öğrencilere ve velilere yardımı bulunacak çalışmalar yapıyoruz. Gençlerin ve ailelerinin lise tercihlerini yaparken rehberlik öğretmenleri ile tercih konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticilerden oluşan, 81 ilde hizmet verecek Tercih Danışmanlığı Komisyonlarından destek alabileceklerini aktardı. Komisyonlar belirlenecek okulların dışında öğrenci ve velilerin erişiminin kolay olduğu okul, çay bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde de hizmet verecek. Komisyonlarda, öğrenci ve velilere, kontenjanlar, yüzdelik dilimler, öğrencinin ilgi ve yeteneği, okulun fiziki şartları, yükseköğretime geçişteki başarı durumu gibi konu başlıklarında bilgiler verilecek. Adaylar, komisyonların nerelerde açıldığını, il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ve mezun oldukları okullardan öğrenilebilecek.

25 TERCİH YAPILACAK: Öğrencilerin en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek. Tercihlerde farklı il veya ilçelerdeki okullar da seçilebilecek. Ayrıca farklı okul türleri de tercih listesinde yer alabilecek. Doğru tercih noktasında, öğrenci ve velilerin, sadece puan ve yüzdelik dilimlere göre hareket etmek yerine, öğrencinin ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerinin de dikkate alınması büyük öneme sahip. Tercih listeleri hazırlanırken okul kontenjanlarında artma ya da azalma olmasının, bölgede aynı nitelikte yeni okulların açılmasının okul taban puanlarını etkileyebileceği de unutulmamalı.

ÖNCEDEN ZİYARET EDİLMELİ: Tercih edilecek okulların önceden ziyaret edilmesini, fiziki imkanlarını, okulun eve uzaklığını, ulaşım ve yatılılık durumlarının araştırılmasını öneriyoruz. Tüm tercih listesindeki okullar, öğrencinin gidebileceği, ulaşım, yatılılık gibi konularda sorun yaşamayacağı okullar arasından sıralanmalı. Ayrıca okulların ulusal ya da uluslararası projelerdeki faaliyetleri ile yükseköğretime geçişteki başarı durumunun araştırılması da tercih sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar. Adaylar tercih sürecinde okulun mevcut öğrencileri, mezunları, öğretmen ve idarecileri ile de görüşmeli.

Bu blog AA abonesidir.

14-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş