Arama sonuçları

Tercihine yerleşemeyen açık liseye gidecek

Tercihine yerleşemeyen açık liseye gidecek

Liselere geçişte bu yıl ikinci kez uygulanacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) yerleştirmelerinde velileri bekleyen iki büyük sorun var. Bunlardan biri özel okula çocuklarının kaydını yaptıran velilerin devlet liseleri için tercih haklarını yitirecek olmaları. Bir diğeri ise 25 okulu tercih ettiğiniz listenizdeki liselerden birine yerleşemezseniz çocuğunuzun kaydının otomatik olarak açık liseye yapılması.

İşte MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu" na göre bu yıl yerleştirmelerin nasıl yapılacağının ayrıntıları:

ÖZEL OKUL KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Türk ve yabancı özel liseler TEOG Yerleştirme Puanları'ndaki gecikme nedeniyle kayıtlarını 24 Haziran -05 Temmuz tarihleri yerine 29 Haziran- 10 Temmuz tarihleri arasında yaptı. 

DEVLET LİSELERİ TERCİHLERİ NE ZAMAN BAޞLAYACAK?

Devlet liselerine tercihlerde özel okulların kayıtlarının tamamlanmasının ardından 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

ÖZELE KAYIT YAPTIRIRSAK DEVLETİ TERCİH EDEMEZ MİYİZ?

Bu yılın yerleştirme sisteminde en büyük değişiklik özel okula kayıt yaptıran veliler için devlet liseleri tercihlerinin kapalı olması. Bu durumda kararlı olmanız gerekiyor. Özel okula kayıt yaptırdığınızda devlet liselerinde tercih hakkına sahip olmayacağınızı bilmelisiniz.

ÖZELE KAYIT YAPTIRIP VAZGEÇERSEM NE OLACAK?

Bu yılın tartışılacak konularından biri de bu uygulama olacak.”Kayıt yaptırdım ama pişman oldum, devlette önce tercih kullanacağım” diyen velilerin böyle bir şansı yok. Devlet okullarına geçebilmek için 3 ayrı dönemde yapılacak nakilleri bekleyecek. Oysa velinin özel okuldan kaydını sildirdiği takdirde e-okul sisteminden de bu kaydın silinmesi ve devlet tercihi yapabilmesi gerekiyor.

ÖZEL OKULLARDA KAÇ KEZ KAYIT DÖNEMİ OLACAK?

Özel okullar henüz buna karar vermedi. 24-5 Temmuz tarihleri arasında geçmiş yıllarda olduğu gibi 3 ayrı önkayıt-kayıt dönemi koyabilir, her kayıt döneminin ardından tekrar puanlarını açıklayabilir. Bu takvimi önümüzdeki günlerde açıklayacaklar.

5 TEMMUZ’DAN SONRA BİR DAHA ÖZELE KAYIT NE ZAMAN OLACAK?

Özel okullar 5 Temmuz’da yani kendilerine tanınan kayıt süresinde kayıt işlemlerini tamamlayacak ve bir daha da 3 ayrı dönemden oluşan nakillerin ilkinin başladığı 17 Ağustos’a kadar öğrenci kayıt yapamayacak.

DEVLETTE İSTEDİОİM YERE YERLEޞEMEZSEM ÖZEL OKULA NASIL KAYIT YAPTIRACAОIM?

Özel okullar 10 Temmuz'dan sonra öğrenci kaydı yapamayacak. Okullar devlet liseleri için de nakillerin başlayacağı 17 Ağustos'a kadar bekleyecek. Bu tarihten sonra boş kontenjanları için kayıt yapacaklar. 

17 AОUSTOS’TAN SONRA ÖZEL OKULDA TABAN PUAN UYGULAMASI OLACAK MI?

Hayır. Okullar puanlarını kendileri açıklıyor. İlk açıkladıkları taban puandan daha yüksek ya da daha düşük puandan öğrenci alabilecekler.

DEVLETTE TERCİH İŞžLEMİNİ NASIL YAPACAОIZ?

Devlette tercihler elektronik ortamda MEB sitesinden e-okul sistemi üzerinden yapılacak. Karşınıza çıkacak tercih ekranında "Tercih yapmak istiyorum" ve "Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım" butonları çıkacak. Özel okula kayıt yaptıracağını belirten butonu işaretleyenler tercih hakkını kullanmış sayılacak, onlara tercih ekranı açılmayacak.

ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRSAM VE SÖYLEMESEM TERCİH YAPABİLİR MİYİM?

Hayır yapamayacaksınız. Çünkü bu yıl yapılan değişiklikle özel okula kayıt yaptırdığınız anda e-okul sistemine çocuğunuzun kaydı işlenecek. Yani MEB sisteminde görünecek. Siz “Tercih yapmak istiyorum” butonunu işaretleseniz bile çocuğunuzun kaydı olduğu için size tercih ekranı açılmayacak.

KAÇ TERCİH HAKKIMIZ VAR?

Bu yıl tek tercih listesi olacak ve 25 okulu tercih yapacaksınız.

TERCİHLERDE İL YA DA OKUL TÜRÜ SINIRLAMASI VAR MI?

Hayır yok. Tercih listenize alacağınız 25 okulu istediğiniz illerden ve okul türlerinden seçebilirsiniz. Yani listenizde fen, Anadolu, meslek ya da sosyal bilimler liseleri olabilir. Bununla ilgili bir sınırlama yok.

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçlarınız 14 Ağustos’ta açıklanacak.

TERCİHİME YERLEޞEMEZSEK NE OLUR?

25 okuldan herhangi birine yerleşemezse çocuğunuz otomatik olarak sistem tarafından açık liseye kaydedilecek.

OKULLARA YERLEޞTİREMELERDE KURALLAR NEDİR?

Okullara kontenjanlarına ve tercihlerine göre öğrenciler Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) göre yerleştirilecek.

ÖZEL OKULA KAYIT BUTONUNU İŞžARETLEYİP, KAYIT YAPTIRMAZSAM NE OLUR?

Eğer devlette tercih yapmayacak ve özel okullardan birinde kayıt yaptırmak isteyip “Özel okula kayıt yaptıracağım” butonunu işaretlerseniz zaten devlet tercihi yapamayacaksınız. Ancak özel okula kayıt yaptıracağınızı belirten butonu işaretlediğiniz halde 11 Eylül'e kadar kayıt yaptırmazsanız sizin çocuğunuz da açık liseye otomatik yerleştirilecek.

NAKİL UYGULAMASI NE DEMEK?

14 Ağustos’ta yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yerleştiği okuldan memnun olmayıp, başka okula gitmek isteyenler boş kontenjanı olan okullar için nakil başvurusunda bulunacak. Nakiller üç ayrı dönem halinde yapılacak. İlk dönem başvuruları 17-21 Ağustos, ikinci 24-28 Ağustos ve sonuncusu da 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında alınanacak.

NAKİL İÇİN KAÇ TERCİH YAPACAОIZ?

Her nakilde öğrenciden 3 tercih alınacak. Ancak isterseniz ilk verdiğiniz 3 okulu 3 dönem için de kullanabileceksiniz.

NAKİL YERLEޞTİRMELERİNDE NE DİKKATE ALINACAK?

 Yerleştirmeler YEP üstünlüğüne göre merkezi olarak yapılacak.

NAKİLLERDE İL SINIRLAMASI VAR MI?

Hayır. Tıpkı ilk tercih listenizde olduğu gibi il ve ilçe sınırlaması ile okul türü sınırlaması olmadan 3 okul yazabileceksiniz.

AÇIK LİSEYE YERLEޞEN ÖОRENCİLER NE OLACAK?

Açıköğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin üç dönem halinde yapılacak nakil uygulamasına başvurup başvurmayacakları kılavuzda net olmayan noktalardan biriydi. Milli Eğitim Bakanlığı ilk tercihinde bir okula yerleşemeyip, açık liseye kaydedilenlerin de bu nakillere başvurabileceğini açıkladı. Bu nakiller döneminde de açık lisede kalanlar il ve ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca boş kalan kontenjanlara 7-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak nakillere de başvuracak. 3 tercih hakları olacak. Okullara YEP üstünlüğüne göre yerleştirilecekler. Bu uygulamada il ve ilçe sınırı var. Ancak öğrenciler kendi ilçesi dahil mi tercih yapacak belli değil.

ÖZEL OKULLARDA NAKİL NASIL OLACAK?

Bu okullarda da 17 Ağustos'tan itibaren yeniden kayıt dönemi açılacak. Devletten özele geçmek isteyen öğrenciler özel okullara kayıt yaptırabilecek. Bu okullar isterlerse puanlarını düşürerek, kontenjanlarını doldurana dek öğrenci alabilecek. Özel'den devlete geçmek isteyenler de nakil döneminde başvuru yapabilecek. 

BURSLU ÖОRENCİ NASIL YERLEޞECEK?

Eğer özel okullar yüzde 100 burslu öğrencilerini merkezi sistemle almak isterlerse MEB onlara bu yerleştirmeyi yapacak. Bu öğrenciler MEB tarafından a puan üstünlüğü esasına göre yüzde 5'lik dilimden seçilerek, yerleştirilecek. Yerel şartlar nedeniyle Türkiye genelindeki ilk yüzde 5’lik dilimden öğrenci alamayan okullar tam bursluluğa karşılık gelen kontenjanlarını il genelindeki yüzde 5’lik dilimden karşılayabilecek.

 GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİNE NASIL YERLEޞTİRME YAPILACAK?

Bu liselere başvurular 15-24 Haziran tarihleri arasında yapılacak, okulların düzenlendiği yetenek sınavlarına girilecek. Bu okulların yerleştirme puanları yetenek sınavının yüzde 70’i ile yüzlük sisteme dönüştürülen YEP’in yüzde 10’u alınarak 100 tam puan üzerinden yapılacak. Yetenek sınavında 50 puanın altında kalan öğrenci başarısız sayılacak. Yerleştirme işlemleri ise bu okulların giriş mevzuatı esas alınarak 10 Temmuz tarihinde tamamlanacak. Ancak, söz konusu okullara kayıt yaptıran öğrenciler, yerleştirme ve yerleştirmeye esas nakil tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşmeleri halinde önceki okul yani güzel sanatlar veya spor liseleri hakkından vazgeçmiş olacak

Fotoğraf: Uğur Dershanesi

 

14-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş