Arama sonuçları

Türkiye 7.5 milyon öğrenci ile Avrupa'da ikinci

Türkiye 7.5 milyon öğrenci ile Avrupa'da ikinci

Türkiye 7.5 milyon öğrenci ile Avrupa'da ikinci ülke konumunda. Türkiye'de yükseköğretim kurumlarının sayısı 182'yi buluyor. Bu kurumlarda ise 7.5 milyon öğrenci okuyor. 3 aylık periyotlar halinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nda "21. Yüzyılda Yükseköğretimde Yeni Görüşler Yeni Hedefler" adlı toplantılar gerçekleştirilecek.

Bu toplantılarda mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, tıp ve sağlık alanlarındaki yeni gelişmeler tartışmaya açılacak. Toplantılardaki konuların özellikle genç akademisyenlerle interaktif bir şekilde ele alınması hedefleniyor.

Toplantıların ilki Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ergen'in "Girişimci Üniversite ve Teknoloji Dalgaları" başlıklı bir sunumu ile YÖK'te yapıldı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve YÖK Yürütme Kurulu Üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıya İstanbul Teknik, Ortadoğu Teknik, Bilecik Şeyh Edebali, Ankara Yıldırım Beyazıt, Gebze Teknoloji, Bilkent, Sakarya, Ahi Evran, Ömer Halis Demir ve Hitit Üniversitelerinden özellikle Mühendislik ve Fen Bilimleri kökenli yaklaşık elli akademisyen katıldı.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA 7.5 MİLYON ÖĞRENCİ 

Toplantının açılışını YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yaptı. Saraç, daha yaşanabilir bir dünya için karşılıklı anlayış ve hoşgörüye, birlik ve beraberliğe ve dostluğa gerçekten ihtiyaç duyulduğu meşakkatli zamanlardan geçildiğini söyledi. Saraç, bu dönemlerde her zamankinden fazla çalışmaya ihtiyacımızın olduğunun altını çizdi.

 İnsan odaklı kalkınma anlayışına önem verdiklerini söyleyen Saraç, yenilikçi üretim ve istikrarlı büyümeye katkı sağlayabilmek amacıyla nitelikli insan gücünü ve geleceğin güçlü nesillerini yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.  Bu amaçla 100 alanda 2000 araştırmacı yetiştireceklerini hatırlatan YÖK Başkanı Saraç, bu öğrencilerin araştırma merkezlerinde ve ar-ge kuruluşlarında çalışacaklarını söyledi.

Sayıları 182'yi bulan yükseköğretim kurumların 7.5 milyon öğrenci bulunduğunu söyleyen Saraç, bu rakamla Türkiye'nin Avrupa yükseköğretim alanında sayısal olarak ikinci büyük ülkesi olduğunu belirtti. Saraç şöyle konuştu: "Güçlü ve kaliteli kitlesel eğitim yapan üniversitelerimize ihtiyacımız var. Ancak bir ülke için uluslararası arenada görünebilir olmanın ve sürdürülebilir kalkınmanın ana ekseni; insan gücü ve araştırmadan geçiyor. Kalite kavramını hem eğitimde hem araştırmada önümüze koymak zorundayız. Bu nedenledir ki kalite, Yükseköğretim Kurulu'nun son iki yıldır yaptığı çalışmalarda ana eksende yürüyor."

 

16-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş