Arama sonuçları

UNESCO: 14 yılda 69 milyon öğretmen gerek

UNESCO: 14 yılda 69 milyon öğretmen gerek

UNESCO: 14 yılda 69 milyon öğretmen gerek. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) son yayımladığı rapora göre, 2030 yılına kadar dünyada yaklaşık 69 milyon yeni öğretmene ihtiyaç duyulacak.

UNESCO'nun tavsiyesiyle 50 yıldır kutlanan Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla UNESCO İstatistik Enstitüsü'nün (UIS) hazırladığı rapor yayımlandı. Kaliteli eğitim için ülkelerin ilk ve orta öğretimde 2030 yılına kadar yaklaşık 69 milyon yeni öğretmen istihdam etmeleri gerektiği belirtilen rapora göre, ilköğretimde 24.4 milyon, ortaöğretimde ise 44.4 milyon yeni öğretmene ihtiyaç olacak. 

EN ÇOK HANGİ ÜLKELERDE İHTİYAÇ VAR

Öğretmen ihtiyacının özellikle Sahraaltı Afrika ülkelerinde yoğunlaştığına işaret edilen raporda, bölgede eğitimin herkese ulaşabilmesi için 14 yıl içinde yaklaşık 17 milyon yeni öğretmene gereksinim duyuldu belirtildi. UIS'nin raporunda öğretmen açığının yaşandığı en yoğun ikinci bölge olan Güney Asya ülkelerinde ise 2030'a kadar 15 milyon yeni öğretmenin işbaşı yapması gerektiği ifade edildi. 

18 ÖĞRENCİYE BİR ÖĞRETMEN

Rapora göre bölge ülkelerinde orta öğretimdeki gençlerin sadece yüzde 65'inin bir eğitimkurumuna gittiği ve 29 öğrenciye 1 öğretmen düştüğü belirtildi. Raporda konuya ilişkin dünya ortalamasının da 18 öğrenciye bir öğretmen şeklinde olduğu ifade edildi. 

Suriye ve Irak'taki savaşın ülkelerdeki eğitim sistemine büyük darbe vurduğunun vurgulandığı raporda, savaştan kaçan çocuk ve genç sığınmacıların kesintiye uğrayan eğitimlerine devam etmek için yeterli imkanlara ve yeni öğretmenlere ihtiyaçları olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca dünyada halen ilk ve orta öğretimdeki 263 milyon gencin eğitim imkanından yoksun kaldığı bilgisine yer verildi.

Bu blog AA abonesidir

Fotoğraf: Nesibe Aydın Eğitim Kurumları

05-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş