Arama sonuçları

Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının ardından 4 Ağustos'ta tercih işlemlerini tamamlayan üniversite adayları tercih sonuçlarını bekliyor. ÖSYM tarafından duyurulan takvime göre üniversite kayıt işlemleri 12-16 Ağustos arasında gerçekleşecek, bu nedenle tercih sonuçlarının bugün veya yarın açıklanması bekleniyor.

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak. 2016-ÖSYS Merkezi Genel Yerleştirme Sonuçları'nı adaylar sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilecek. Adayların yerleştirme sonuç belgeleri basılmayacak, adayların adreslerine de gönderilmeyecek. Bu sene MF alanında tercih yapabilecek olan aday sayısı 280 bin 529, TM alanında 554 bin 79, TS alanında 461 bin 393, Dil alanında 74 bin 683 olmuştu.

SONUÇLARIN ARDINDAN KAYIT SÜRECİ BAŞLAYACAK
Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, yerleşen adaylar için üniversite kayıt sürci başlayacak. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar 12-16 Ağustos arasında yapılacak. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.

09-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin