Arama sonuçları

Üniversitelerden toplam 4 bin 797 kişi ihraç edildi

Üniversitelerden toplam 4 bin 797 kişi ihraç edildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, OHAL kapsamında yapılan soruşturmalarda üniversitelerdeki açığa alınan ve ihraç edilen akademik ve idari personel sayılarını paylaştı

YÖK'te kurulan OHAL Komisyonu vasıtasıyla soruşturmalar ile üniversitelerde haklarında işlem yürütülen hem akademik hem idari personelin itirazlarına dair süreçlerle ilgilendiklerini dile getiren Saraç, şöyle konuştu:

"İhraç edilen toplam personel bugün itibarıyla 3 bin 850 akademik, 947 idari personel. Toplamda 4 bin 797 kişi üniversitelerden ihraç edildi. Bunların bir kısmının itirazı söz konusu oldu ve 16 kişi kadar yeniden ihraç edilenlerden geri dönüşü sağlandı.

Açığa alınan toplam personel ise 3 bin 25 akademik ve idari personel, FETÖ bağlamında açığa alındı. Bunların bin 79'u göreve iade edildi, bin 946'sı yani 2 bin küsuru halen açıkta bulunuyor. Bunlarla ilgili incelemeler, değerlendirmeler de sürüyor. Şundan kamuoyunun emin olmasını isteriz, üniversitelerimiz bu hususa çok ciddi bir şekilde eğiliyor, eğilmeye de devam edecek."

Saraç, üniversitelerde bir daha böyle bir yapının yerleşmemesi için liyakat ve ehliyete azami derecede riayet edilmesi gerektiğini vurguladı.

22-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin