Arama sonuçları

Üniversitelinin kredi borcu silinsin

Üniversitelinin kredi borcu silinsin

Üniversitelinin kredi borcu silinsin. Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) kredi alan ve mezuniyetten sonra ödemek zorunda olan üniversite mezunları kredi borcu batağında. Gençler iş bulamadıkları için kredi borcu ödemekte sıkıntı yaşadıklarını söylüyor. 

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının silinmesi ve bundan sonra da karşılıksız kredi verilmesi için kanun teklifi hazırlayıp TBMM’ye sundu.

 

ÜNİVERSİTELİNİN KREDİ BORCU SİLİNSİN

 

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, yüz binlerce mezunun iş bulamadan bu kredileri geri ödemek zorunda kaldığını ve borç batağına düştüğünü belirterek, “Krediler karşılıksız olmalıdır” dedi. Sosyal medyada da, “Kredi borçları silinsin'' kampanyası başlatıldı.

Gökdağ, teklifin gerekçesinde şunları dile getirdi: 

“Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu'nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır. Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Türkiye'deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır.” 

 

KREDİ BORCU İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

 

Change.org adlı sitede KYK borçlarının silinmesi için çok sayıda imza kampanyası başlatıldı. Twitter'da da örgütlenen sosyal medya kullanıcıları, #KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz- etiketinde taleplerini yazdı. Twitter'da “İşadamlarının, futbol kulüplerinin milyonluk vergi borcunu silen devlet, bin bir zorlukla okuyan öğrencileri borçlandırıyor. Borçlar silinsin” denildi.


 

01-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş