Arama sonuçları

Yarının yetkinlikleri etkinliğinde buluştular

Yarının yetkinlikleri etkinliğinde buluştular

Televizyoncu Oylum Talu ide okulları öğrencileriyle 'Yarının yetkinlikleri ide'de ' etkinliğinde öğrencilerle buluştu. Başarılı televizyoncu Oylum Talu, “Yarının yetkinlikleri ide’de” konsepti ile öğrencilerle bir araya gelerek “Sözel İfade Yeteneği” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Oylum Talu, kendi iş hayatı üzerinden örnekler vererek, “Sözel İfade Yeteneği” konulu interaktif bir söyleşi gerçekleştirdi. Hayatı boyunca arkeolog olmak istediğini belirten Oylum Talu, şöyle konuştu: 

“Arkeolojiyi kazandım, ancak Ankara’daydı. Ailemin İstanbul’da okumam konusunda yönlendirmesiyle üniversitede sinema-televizyona yöneldim ve o alandan mezun oldum. Belki arkeolog olamadım, ama kendi mesleğimde başarılı olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım.” 

YARININ YETKİNLİKLERİ ETKİNLİĞİNDE BULUŞTULAR

Talu, konuşması sırasında zaman zaman sözel ifadenin önemine vurgu yapmak için hasbelkader, sebatkâr, zul gelmek gibi sık telaffuz etmediğimiz kelimeler kullanarak, öğrencilere anlamını bilip bilmediklerine yönelik sorular yöneltti. Şimdiki sistemde çocukların birbiriyle bir yarış içerisinde olduğunu söyleyen Talu, “Bence, siz o yarışa girmeyin. Ben daha iyi ne yapabilirim, daha iyisi ne olabilir, yeni ne yapabilirim diye düşünün” dedi.

İŞ HAYATINDA DA BİR YARIŞ VAR

Aynı yarış günümüzde iş hayatı için de geçerli. Artık her meslek grubunda giden kişinin yerine gelebilecek yüzlerce kişi bulunuyor. Bu noktada, bir hedef doğrultusunda ilerlemek ve o alanda vazgeçilmez olmak için azimle çalışmak gerekiyor.

İş yaşamında büyük bir rekabet ortamının bulunduğuna ve bu noktada doğru iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğuna değinen Talu, öğrencilere şu önerilerde bulundu; “İş hayatında insanlarla güzel geçinmek, iyi diyaloglar kurmak, yeri geldiğinde güzel bir şekilde el sıkışarak ayrılmak o kadar önemli ki. Çünkü iş hayatı, seneler sonra geçmiş kurumunuzla veya çalıştığınız kişilerle sizi yeniden bir araya getirebilir. Bu nedenle, kendinizi iyi ifade edin, işinizi severek yapın, yaptığınız işe saygı duyun ve gelecekte iş arkadaşlarınıza iyi davranarak güzel ilişkiler kurun.” 

GELECEĞİNİZE ŞİMDİDEN YATIRIM YAPIN

Talu, her öğrencinin gelecek için şimdiden kendisine yatırım yapması gerektiğini vurgulayarak şöyle dedi:“Hayatta bir mottonuz olsun. Ya yaptınız işin en iyisini yapın ya da kimsenin yapmadığını yapın.”

 

27-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin