Arama sonuçları

YÖK: Şehit çocukları arasında ayrım olmaz

YÖK: Şehit çocukları arasında ayrım olmaz

YÖK: Şehit çocukları arasında ayrım olmaz. Medyada bazı vakıf üniversitelerinin şehit çocuklarına burs verilmesinde ayrımcılık yaptığına dair haberlerin yer alması üzerine YÖK’ten açıklama geldi. YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada “15 Temmuz şehitlerimizin yeri nasıl başımız üzerinde ise bayrağımız için sınırlarımızın dahilinde veya haricinde, dağın başında veya şehrin içinde şehit düşen askerimiz, polisimiz, diğer emniyet mensuplarımız ve sivil vatandaşlarımızın da yeri başımızın üstündedir” ifadelerine yer verildi.

YÖK: ŞEHİT ÇOCUKLARI ARASINDA AYRIM

Basın yayın organlarında bazı vakıf üniversitelerinin şehit olan asker/polis çocuklarına yüzde 50, 15 Temmuz'da şehit olan kişilerin çocuklarına ise yüzde Vefa bursu adıyla 100 burs indirimi yaptığı iddiasının yer aldığı haberlere yönelik yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ARTIK MİLLİ DEĞERLERİMİZ OLDU

Şehitlik ve şehadet kavramları özünde dini ıstılahlardır. Bununla birlikte necip milletimizin yüksek seciyesi bu kavramların işaret ettiği değerlere tam bir mutabakat göstermektedir. Bundan dolayı bu kavramlar artık milli değerlerimiz olmuştur.

YERİ BAŞIMIZIN ÜSTÜNDEDİR

15 Temmuz şehitlerimizin yeri nasıl başımız üzerinde ise bayrağımız için sınırlarımızın dâhilinde veya haricinde, dağın başında veya şehrin içinde şehit düşen askerimiz, polisimiz, diğer emniyet mensuplarımız ve sivil vatandaşlarımızın da yeri başımızın üstündedir. Aksi bir tutum milli duruşumuza zarar verir, tefrikaya yol açar;  en başta da 15 Temmuz şehitlerimizin ruhu bu durumdan muazzep olur.

ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜ GETİRİRKEN AYRIM YAPMADIK

YÖK olarak özel öğrenci statüsü getirirken şehitlerimizin çocukları arasında nasıl bir ayırım yapmadıysak vakıf üniversitelerimizin de ayırım yapmamaları ve - maksatlarının bu olmadığı malum olmakla birlikte- konuya reklam maksadıyla veya ticari açıdan yaklaşıldığı intibaını verecek yanlış anlaşılmaya yol açan tutumlardan kaçınmaları icap etmektedir.  Konuya ilişkin olarak ilgili vakıf üniversitelerimize durumun düzeltilmesi için gerekli uyarı yapılacak olup bu üniversitelerinin değerli yöneticilerinin kamuoyunun ve YÖK’ün hassasiyetini paylaşacağına inanıyoruz.

İNDİRİM YÜZDE 50'YDİ 100 OLDU

İstanbul Ticaret Üniversitesi resmi internet sitesinde burslar arasında yer alan  Şehit Çocuğu indirimi, şehitlerin çocuklarına yüzde 50, Vefa Bursu adı verilen burs türü ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların çocuklarına yüzde 100 burs olanağını kapsıyordu. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi sitesinde ise burs imkanları arasında da "Terör sonucu şehit düşen kamu mensuplarının çocuklarına, durumlarını belgelemesi şartı ile ödemesi gereken öğrenim ücreti üzerinden yüzde 50 oranın indirim yapılır. Ayrıca 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşlarımızın çocuklarına üniversitemizde tam burslu olarak okuma imkanı sağlanır" ifadeleri kullanılmıştı. 

Medyada yer alan haberler ve YÖK'ün açıklamasının ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi sitesinde “Şehit Çocuğu İndirimi”nin kapsamı “Şehitlerin üniversitemizde okuyan çocuklarına; yüzde 100 oranında indirim sağlanır” ifadesiyle değiştirildi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi sitesinde ise "şehit bursu" başlığı altında açıklamalar kaldırıldı.

28-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş