Arama sonuçları

Yusuf Tekin: Yeni müfredatı kötü niyetli çevreler eleştirdi

Yusuf Tekin: Yeni müfredatı kötü niyetli çevreler eleştirdi

Yusuf Tekin: Müfredatı kötü niyetli çevreler eleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, yeni müfredata yapılan eleştirileri “eleştirdi.” Yusuf Tekin, yeni müfredatla ilgili ders kitapları yazım toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

İYİ NİYETLİ OLMAYAN ÇEVRELER: Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yeni müfredat programının askıya çıkarıldıktan sonra iyi niyetli olmayan bazı internet sitelerinde kötü niyetli çevrelerce yapıcı olmayan eleştiriler yapıldığını ifade etti.  

YÜZDE 99’U KATKI SUNMAKTAN UZAK: Bu eleştirilerin yüzde 99’unun iyi niyetten ve her hangi bir katkı sunmaktan uzak olduğunu dile getiren Yusuf Tekin, yapılan eleştirilerin yüzde birinin de bu çevrelerin kendi çıkarları doğrultusunda müfredat programlarını manipüle etmeye çalıştıklarını söyledi. 

BUNLARA GÖRE HAREKET ETSEK BAŞARI OLMAZDI: Yıkıcı eleştirileri dikkate almadan çalıştıklarını belirten Yusuf Tekin, ders kitabı yazarlarına şöyle seslendi: “Eğer bu iyi niyetli olmayan çevrelerin eleştirilerine göre hareket etseydik, eğitim alanında yapılan hiçbir başarıdan söz edemezdik. Dolayısıyla, ders kitabı yazımında bu çevrelerin, internet sitelerinin eleştirilerini değil, Bakanlığımızın görüşlerini dikkate almanızı istiyorum. Sorulması gereken konuları Bakanlığımıza sorun.” 

RANTLARINI KESTİK: Yusuf Tekin, 2013 yılında 18 milyon öğrenciye yaklaşık 300 milyon liralık ücretsiz ders kitabı dağımı yaptıklarını hatırlattı. Tekin, FETÖ’ye ait yayınların geçmişte 38 bandrol aldıklarını ve bununla yaklaşık 800 milyon liralık rant elde ettiklerini, ancak FETÖ’nün bu rantını kestiklerini kaydetti. FETÖ’nün, elde ettiği rantı almaya devam etmek için Millî Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarına yönelik sürekli bir karalama kampanyası yürüttüğünü ifade eden Yusuf Tekin, ders kitapları üzerindeki FETÖ’nün bu vesayetini yok ettiklerini kaydetti.  

KİTAPLARI MEB ÖĞRETMENLERİ YAZIYOR: Ders kitaplarının Millî Eğitim’in öğretmeleri tarafından yazıldığını vurgulayan Yusuf Tekin şöyle dedi: “Müfredat ve ders kitapları konusu dinamik bir süreçtir. Sürekli değişen ve gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla ihtiyaca göre gerek müfredatta gerekse ders kitaplarında gerekli revizyonları yapacağız.” 

 MEB KİTAPLARI DAHA İYİ 

Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu da devlet kitaplarının görsel açıdan bazı eksiklikleri olsa bile netlik açısından özel yayınevlerinden çok daha iyi olduğunu belirtti. Gençoğlu, “Bu tespiti, öğretmenlerden gelen dönütlerden anlıyoruz. Bunu görsel olarak da tamamlarsak, bu çalışma önemli bir revizyon çalışması olacaktır” dedi. Ders kitap yazımına ilişkin süreci bütün illerde güçlü bir şekilde paylaşmak istediklerini belirten Gençoğlu, “Yeni kitaplar Ankara’da yazılıyor olsa da gelecek dönemlerin kitapları tüm illerimize dağıtılmış bir sistemle kontrol edilecek. Bu yüzden herkesten konuya geçmişte olduğundan daha fazla özen göstermelerini istiyoruz” dedi.

 İHANET ŞEBEKESİ TAHLİYE EDİLDİ

15 Temmuz sürecinden sonra ders kitapları bakımından yazarların ve kitapların önemli bir kısmının şu an sistemin dışında kaldığını vurgulayan Gençoğlu, şunları söyledi: “Bu ihanet sürecinin zarar verdiği en önemli alanlardan biri ders kitapları ve müfredat olmuştur. 15 Temmuz aynı zamanda bu ihanet şebekesinin tasfiye edilmesi için bir fırsat olmuştur. Dolayısıyla, yeni bir bakış açısıyla yeni bir çerçeveyle bu sürece dikkat etmek gerekir. Şimdi yazılacak kitaplar sistemde olmayan kitaplar değil, ama bu kitapların içreği tartışmalı ve kabul edilemez kitaplardır.”

 DERS KİTABI GELECEĞE HİTAP EDEN ÖĞRETMEN 

Ders kitapları yazım sürecinin stratejik olduğunu dile getiren Gençoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kitaplarda kullanılacak alıntılar ve gösterilecek kişiler Türkiye açısından doğru kabul edilmiş, öğrencinin önüne sunulmuş bir ilkeler ve değerler bütün olarak kabul edilen kişilerdir. Bu alıntıları bir kazanımın doğrudan tamamlanması olarak görmemek gerekir. Bunlar, çocuklarımızın zihnine, geleceğine, bilincine işaret ettiğimiz gerçekler olarak değerlendirilmelidir. Yazar seçiminde gösterilecek hassasiyet çok daha fazla olmalıdır. Bir ders kitabı bir sınıfa değil, bir sisteme, bir kitleye bir geleceğe hitap eden öğretmendir.” 

Toplantıya Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in yanı sıra Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ile ders kitapları yazarları katıldı. 

 

13-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin