Arama sonuçları

Zorunlu 5 tercih tepkisi: 3 yazsam geçersiz mi olacak?

Zorunlu 5 tercih tepkisi: 3 yazsam geçersiz mi olacak?

Zorunlu 5 tercih tepkisi: 3 yazsam geçersiz mi olacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin’in TEOG yerine gelen liseye geçiş sisteminde “5 tercihin doldurulması zorunlu” sözleri tepki çekti. Veliler, “3 okul yazsak tercihlerimizi geçersiz mi sayacak? Sadece Anadolu lisesi istiyorsam neden diğer 2 okul türünü de yazmak zorundayım?” diyor.

Dün gece Müsteşar Tekin katıldığı Habertürk TV’de liseye geçiş sistemiyle ilgili açıklama yaptı. Tekin, velilere 3 Anadolu, 3 meslek lisesi, 3 de imam hatip lisesi olmak üzere 9 okul tercihi sunacaklarını ve bunlardan 5’inin tercih edileceğini söyledi. Tekin, şöyle dedi: 

ZORUNLU 5 TERCİH TEPKİSİ: 3 YAZSAM GEÇERSİZ Mİ OLACAK?

"Bu tabloda öğrenciler, beş tercihi doldurmak zorundalar. Öğrenciler, beş tercih yaptılar ve istemediği bir okul türüne yerleştiler diyelim. Ondan sonra nakil veya ek yerleştirme süreçleri başlayacak. İstediği okul türüne yerleşemeyen ya da yerleştiği okul türünü beğenmeyen öğrenciler için boş kontenjanlarımızın kaldığı okul türlerinden ilerleyen aylarda, takvimi açıklamadık henüz ama ağustos ayında çocukların önüne bu kez başka bir seçenek sunacağız. 'Ben bu okul türünde kesinlikle okumak istemiyorum.' diyen öğrenciye, istediği okul türünden başka bir okul önereceğiz ama bu kez bizim boş kontenjan kalan okullarımızdan önereceğiz bunu. Bu kez belki adresine yakınlık sıralamasında bir kategori çemberin dışındaki bir okul önermiş olacağız."

ZORUNLU İSTEMEDİĞİM OKULLARI DA MI YAZACAĞIM?

Veliler ise “5 tercihin de doldurulması zorunlu” açıklamasına tepki gösterdi. İşte velilerden gelen mesajlar: 

3 OKUL YAZSAM TERCİHİM GEÇERSİZ Mİ OLACAK?

“Çocuğumun sadece Anadolu lisesine gitmesini istiyorum. Ama 9 okulun içinde 3 tane Anadolu lisesi olacak. Diğer 3 imam hatip ve meslek lisesi. Yani açıklamaya göre ben bu iki okul türüne de çocuğumun gitmesini istemiyorsam da yazmak zorundayım. Bu nasıl bir tercih sistemi oluyor? Beni zorla meslek ve imam hatip lisesi yazmaya zorlayan sistem. İstemediğim okul türlerini yazmazsam ne olacak? Diyelim 3 Anadolu lisesi yazdım ve başka tercih yapmadım. Tercihim geçersiz mi sayılacak? Ya da tam tersini düşünelim. Ben meslek lisesi istiyorum ama 5 tercihimin tümünü meslek lisesinden yana kullanamıyorum. Sadece 3 tane yazabiliyorum. Bu zorlama değil mi? 

HANİ KİMSE İSTEMEDİĞİ OKULA GİTMEYECEKTİ?

Bu açıklamalar daha öncekilerle çelişmiyor mu? Sayın Başbakan ve Bakan hiçkimsenin istemediği okula gitmeyeceği sözünü vermişti. Bu söz ne olacak? Eğer bana istemediğim okul türünü de zorunlu olarak tercih listemde yazdıracaklarsa istemediğiniz okula gitmeyeceksiniz sözü nerede kaldı? Bana daha tercih listemde dayatma yapılıyor. Ayrıca her mahallede 3 tane imam hatip, 3 tane meslek, 3 tane de Anadolu lisesi var mı? Bazı okullar dönüştürülecek mi?”

01-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş