Arama sonuçları

Zorunlu hizmete devam edene ‘puan ödülü’ var

Zorunlu hizmete devam edene ‘puan ödülü’ var

Okullarda açılan takviye kurslarında ders veren öğretmenlere her ay için “0.5” ek puan veren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra tayin istemeyip, görev yerinde kalan öğretmenlere de katlanan oranlarda ek puan verecek. Yatılı bölge okullarında görevli kadın öğretmenler ise erkek meslektaşlarının iki katı puan alacak.

ZORUNLU HİZMETİ PUANLA TEޞVİK

Yönetmeliğe göre zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra, öğretmen orada kalırsa birinci yıl için yüzde 25, ikinci yıl için yüzde 50, üçüncü yıl için ise yüzde 100 hizmet puanı artırılacak.

KADIN ÖОRETMENE 2 KAT PUAN  

Yatılı bölge ortaokullarında görev yapan kadın öğretmenlerin hizmet puanlarına her yıl için 12, erkek öğretmenlerin hizmet puanlarına ise her yıl için 6 puan eklenecek.

HİZMET PUANI NEDİR?

Hizmet puanı, hizmet alanları bakımından belirlenen puanlardan görev yapılan hizmet alanı için öngörülen puanın o hizmet alanındaki çalışma süresi ile çarpımı sonucu elde edilir.

HİZMET PUANI NASIL HESAPLANACAK?

Hizmet puanının hesabına esas sürelerin yıldan artan her ayı için o hizmet alanında bir yıllık süreye karşılık gelen puanın 1/12'si esas alınır. Aydan artan süreler dikkate alınmaz. Yıldan artan süreler için hesap edilen hizmet puanının kesirli olması halinde kesirli puan tama tamamlanır. Bu şekilde hesaplanacak hizmet puanı, o hizmet alanı için bir yıl hizmet karşılığında öngörülen puandan çok olamaz. Aynı hizmet alanında bulunan eğitim kurumlarında geçen süreler birlikte değerlendirilir.

EK HİZMET PUANI NASIL KULLANILIR?

Ek hizmet puanı öğretmen atamalarında kullanılıyor. Öğretmenler tercihlerine hizmet puanları üstünlüğüne göre yerleştiriliyor. Ek puanı daha yüksek olan öğretmenin ataması yapılıyor. Fen ve sosyal bilimler liselerine de artık sınavla değil, ek puanla öğrenci alınacağı için bu okullara da puanı yüksek öğretmenler atanacak.

Bir yıllık çalışmaları karşılığında öğretmenlerin alacakları puanlar şöyle:

BİRİNCİ HİZMET BÖLGESİ'NDE KAÇ PUAN KAZANACAKSINIZ?

1’ inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 10 puan  

2’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 11 puan

3’üncü hizmet alanındaki eğitim kurumu: 12 puan

4’üncü hizmet alanındaki eğitim kurumu: 14 puan  

5’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 16 puan  

6’ıncı hizmet alanındaki eğitim kurumu: 18 puan

BİRİNCİ HİZMET BÖLGESİ İÇİNDE HANGİ İLLER VAR?

Birinci hizmet bölgesinde  43 tane il yer alıyor. Bunlar:  Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak.

İKİNCİ HİZMET BÖLGESİ'NDE KAÇ PUAN KAZANACAKSINIZ?

1'inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 12 puan  

2’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 13 puan  

3’üncü hizmet alanındaki eğitim kurumu: 14 puan  

4’üncü hizmet alanındaki eğitim kurumu: 18 puan  

5’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 20 puan  

6’ıncı hizmet alanındaki eğitim kurumu: 22 puan

İKİNCİ HİZMET BÖLGESİ İÇİNDE HANGİ İLLER VAR?

Bu illerin sayısı 22. Bunlar: Adıyaman, Artvin, Bayburt, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırşehir, Kilis, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sivas, ޞanlıurfa, Tokat, Yozgat.

ÜÇÜNCÜ HİZMET BÖLGESİ'NDE KAÇ PUAN KAZANACAKSINIZ? 

1’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 14 puan  

2’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 16 puan  

3’üncü hizmet alanındaki eğitim kurumu: 18 puan  

4’üncü hizmet alanındaki eğitim kurumu: 22 puan  

5’inci hizmet alanındaki eğitim kurumu: 26 puan  

6’ıncı hizmet alanındaki eğitim kurumu: 30 puan

ÜÇÜNCÜ HİZMET BÖLGESİ İÇİNDE HANGİ İLLER VAR?

Bu illerin sayısı 16. Bunlar: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, ޞırnak, Tunceli, Van.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

27-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin