Arama sonuçları

2023 YKS maratonu sona erdi, sonuçlar 20 Temmuz'da açıklanacak

2023 YKS maratonu sona erdi, sonuçlar 20 Temmuz'da açıklanacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) 17 ve 18 Haziran'da yapılan 3 milyon 527 bin 463 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) son oturum Yabancı Dil Testi'nin (YDT) tamamlanmasıyla sona erdi.

YKS'nin Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 527 bin 463 aday, Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 573 bin 136 aday, Yabancı Dil Testi'ne (YDT) 338 bin 14 aday başvuru yapmıştı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda yaklaşık 1 milyon kişi görev yaptı.

TYT’DE 120 SORU SORULDU

YKS'nin 17 Haziran saat 10.15'te yapılan birinci oturumu TYT, 165 dakika sürdü. Sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri'nden 120 soru yöneltildi.

AYT 180 DAKİKA SÜRDÜ

Sınavın ikinci oturumu AYT ise bugün saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürdü. AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soruluk kitapçık verildi.

ÜÇÜNCÜ VE SON OTURUM YDT

Üçüncü oturum YDT ise bugün saat 15.45'te başladı. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılan 120 dakikalık sınavda, adaylara başvuruda bulundukları yabancı dile ait soru kitapçığı verildi.

Adaylar, TYT ve AYT için saat 10.00'dan sonra, YDT için 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmadı.

DEPREMZEDELRE EK KONTENJAN 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen öğrencilere yönelik bu yıl yeni uygulama yapacak.

Bu kapsamda, depremden etkilenen illerde ikamet eden adaylara, kendi şehirlerindeki üniversitelere yerleşirken genel kontenjanda herhangi bir eksiltmeye gitmeden yüzde 25 ek kontenjan ayrıldı.

Buna göre OHAL kapsamındaki kentler ile Sivas'ın Gürün ilçesinde 6 Şubat 2023 itibarıyla ikamet eden adaylar için kendi illerindeki devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ilave kontenjan verilecek.

Bu üniversiteler Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal ve Osmaniye Korkut Ata üniversiteleri olarak sıralanıyor.

Öte yandan, vakıf üniversitelerindeki her bir programa 2547 sayılı Kanun'da öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsam dışında olmak üzere ve çift diploma programları hariç depremzede YKS adayları için 1'er kontenjan ayrılacak.

Merkezi yerleştirmede ayrılan bu kontenjana kaydolunması durumunda, kayıt yapılan kontenjan kadar ek yerleştirme sırasında söz konusu programa üniversitenin tercihi de alınarak indirimli veya ücretli kontenjan eklenecek.

34 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE ÖZEL KONTENJAN

Bunun yanında 1 Ocak 2023 itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınlara yönelik YKS için özel bir uygulama hayata geçirilecek.

Bu kapsamda, devlet üniversitelerinin merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında "34 yaş üstü kadınlar kontenjanı" ayrıldı.

Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayan kadınlar yararlanacak. Daha önce bir ön lisans programından mezun olanlar ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecek.

SONUÇLAR 20 TEMMUZ’DA

YKS sonuçları, 20 Temmuz’da açıklanacak.

18-06-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş