Arama sonuçları

Almanya'da yaz okulu 8 yaşında da alıyor

Almanya'da yaz okulu 8 yaşında da alıyor

Almanya'daki yaz okullarına başta Almanca eğitim veren okullardan olmak üzere bu dili öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrenciler gidiyor. Yaz okulları 8-18 yaşları arasındaki gençleri kabul ediyor. Almanya'daki yaz okulları ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı:

EN FAZLA HANGİ ŞžEHİRLERE GİDİLİYOR?

Türk öğrenciler genellikle 15 yaş üzerinde iseler Berlin, Münih, Köln, Frankfurt gibi aktivitesi bol olabilecek büyük şehirleri tercih ederken, 15 yaş altı öğrenciler ise daha güvenli olabilecek, Lindenberg, Heidelberg, Freiberg, Meersburg, Schamallenberg, Bad Schussenried gibi şehirlerdeki okullara gidiyor.

HAFTADA KAÇ SAAT ALMANCA DERS OLUYOR?

Almanya’da yaz okullarının vermiş olduğu Almanca eğitimi genellikle haftada 20 saat olurken, bazı okullar bulundukları sürede daha hızlı gelişme göstermek isteyen öğrenciler için ders saatini 30’a kadar çıkarabiliyor. Haftada 20 ders olan programlarda, dersler 9.00 - 13.00 saatleri arasında yapılıyor. Ancak saatler okuldan okula değişiklik gösteriyor. Yoğun programlarda dersler saat 16.00’ya kadar uzayabiliyor.

YAZ OKULU KONAKLAMAYI NASIL SAОLIYOR?

Konaklama ya okulun içinde ya da okula yakın mesafede oluyor. Güvenlik en dikkat edilen konu. Okul kampuslarında tek veya 2-6 kişilik odalarda konaklama tercih edildiği gibi Alman ailelerin yanında kalmak isteyen öğrenci de çok oluyor.

YEMEK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜYOR?

Aile yanında kalan öğrenciler yemeklerini aileler ile birlikte yerlerken, kampustaki yurtta kalan öğrenciler okul kafeteryasında ya da yemekhanede açık büfede sunulan yemekleri seçiyor. Yaz okulu programlarına çok fazla ülkeden öğrenciler katıldığı için her kültüre uyabilecek türden yemek seçeneklerini bulunuyor.

DERS DIޞINDA HANGİ AKTİVİTELER OLUYOR?

Aktiviteler arasında genellikle voleybol, basketbol, yüzme, futbol ve tenisi saymak mümkün. Bunların yanında yapılan çok sayıda kültürel ve sosyal aktivite bulunuyor. Öğrenciler bu aktiviteler sayesinde hem keyifli vakit geçiriyor hem de Almancalarını geliştiriyor.

HANGİ SEVİYEDE DİL ÖОRETİLİYOR?

Almanca yaz okullarında öğrencilere programın ilk gününde seviye tespit sınavı uygulanıyor ve kendilerine uygun seviyedeki sınıflara yerleştiriliyor. Bazı yaz okullarda A1- B1 arasında ama çoğunda A1- C2 arasındaki seviyede eğitim alıyorlar. Bu sayede her seviyeden öğrenciler yaz okullarına katılabiliyor.

ALMANYA İÇİN HANGİ AYLAR TERCİH EDİLİYOR?

Almanya yaz okullarında öğrenciler temmuz ve ağustos aylarını ve genellikle 2 veya 3 haftalık programları tercih ediyor. Daha uzun süreli programlar da bulunuyor.

ÖОRENCİLERİ HAVALİMANINDA KARޞILIYORLAR MI?

Yaz okullarına katılacak her öğrenci programının başlangıcından bir gün önce en yakın havaalanından okul yetkililerince karşılanır ve konaklama tesisine teslim edilir. Program bitiminde de havaalanına götürülür. Böylece öğrencilerin havaalanı ve okul arasındaki ulaşımı okul tarafından karşılanır.

ALMANYA YAZ OKULU ÜCRETLERİ NEDİR?

Ortalama yaz okulu maliyetleri aile yanında kalındığı takdirde eğitim, konaklama, yemekler, aktivite ve geziler, havaalanı karşılama ücretleri dahil yaklaşık 2 hafta için 1280 Euro, 3 hafta için 1900 Euro. Yurt konaklaması tercih edilirse fiyatlar artar. Bu ücretler genellikle haftada 20 ders Almanca eğitimi olan programlar için geçerli. Ders saatini 30 saat olan yoğun programlarda ücretler daha yüksek.

02-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş