Arama sonuçları

Anaokulundan atıldı, aksi savunuluyor

Anaokulundan atıldı, aksi savunuluyor

Anaokulundan atıldı, aksi savunuluyor. Malatya’da, okul aidatını ödeyemeyince bir çocuğun anaokulundan atıldığı iddiasına ilişkin  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklama yaparak, çocuğun okula devam ettiğini söylemişti. Bakanlık açıklamasında velinin sadece aidatını ödemesi için uyarıldığını, çocuğun kaydının ise silinmediğini savunmuştu.

Peki bu açıklama doğru mu?

ANAOKULUNDAN ATILDI, AKSİ SAVUNULUYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'ya göre hayır. Ağbaba, bakanlığın öğrencinin kaydının silinmesine rağmen silinmediği açıklamasını yaptığını söyledi.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, iddialara konu olan müdürün söz konusu öğrencinin velisinden kaçtığı yönünde görüntüler olduğunu belirtti.  

Milletvekilinin çiftçiden, bakanının gazeteciden, müdürün veliden kaçtığını savunan Ağbaba, şöyle dedi:

5 YAŞINDAKİ ÇOCUK 90 TL İÇİN OKULDAN ATILIYOR

"AKP demek, halktan ve haklıdan kaçmak demektir. Haklıysanız neden kaçıyorsunuz? 2018 yılında 90 liralık aidatını yatırmadığı için 5 yaşındaki çocuk okuldan atılıyor. Bunun adı skandaldır. Bunun adı eğitimin parayla gasp edilmesidir. Bir taraftan 'Okul öncesi eğitim zorunlu hale gelecek' diyorlar, diğer taraftan hazırladıkları yönetmelikle aidat ödemeyen öğrencinin okuldan atılacağını yazıyorlar."

Ağbaba, MEB'in Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde "Okula devam ettiği halde üst üste 2 aylık ücreti yatırılmayan çocukların kaydı silinir." düzenlemesinin yer aldığını belirtti. 

BAKANLIK YALAN SÖYLÜYOR

Ağbaba, MEB'in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasına değinerek şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığı gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor. Öğrencinin o günden sonra bir dakika bile o okula gitmediği görüntü kayıtlarından da görülebilir. Öğrencinin kaydının silinmediği söyleniyor. Oysa öğrenci velisine gönderilen Şehit Orhan Bakış Anaokulu Müdürü Ayşe Yıldız imzalı yazıda şöyle deniliyor: 

'Okulumuz tarafından gönderilen uyarı mektuplarını dikkate almayıp, okulumuz aidatlarını kasten ödemediğinizden dolayı 14.11.2018 tarihi itibarıyla okulumuz öğrencisi D.D'nin kaydı silinmiştir. Bu tarihten itibaren öğrencinin okula getirilmemesi hususunu. Bilgilerinize.'

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencinin kaydının silinmesine rağmen silinmediğini açıklayarak tepkileri dindirmek istiyor. Gerçekleri saklıyor. Öğrenci velisi, kendisine bir tane bile uyarı mektubu gönderilmediğini, telefonla aranmadığını, mesaj atılmadığını, bunun okul kayıtları incelenerek görüleceğini belirtiyor." 

17-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş