Arama sonuçları

Atılan akademisyen sayısı 5 bini aştı

Atılan akademisyen sayısı 5 bini aştı


OHAL KHK’leri ile ihraç edilen akademisyen sayısı ODTÜ, Ankara, Boğaziçi, Marmara ve Hacettepe gibi köklü üniversitelerin her birinin hoca sayısının çok üstünde. OHAL KHK’leri ile hükümet toplam 5 bin 295 akademisyeni ihraç etti.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre 
Bu rakam ODTÜ, Ankara, Boğaziçi, Marmara, Hacettepe ve gibi köklü üniversitelerin her birinin hoca sayısının çok çok üstünde.
Öğretim Elemanları Sendikası, OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri ile akademiye vurulan darbeyi rakamsal olarak gözler önüne serdi. Buna göre, tüm KHK’lerle 5 bin 295 akademisyeni ihraç etti. Bu rakam köklü üniversitelerinin birçoğunun toplam akademisyen sayısının üstünde. YÖK istatistiklerine göre; ODTÜ’de 2 bin 109, Ankara Üniversitesi’nde 3 bin 516, Boğaziçi Üniversitesi’nde 981, Marmara Üniversitesi’nde 3 bin 47, İstanbul Üniversitesi’nde 1834 akademisyen görev yapıyor. Bu, OHAL ihraçları ile Ankara ve Boğaziçi Üniversitelerinin, ODTÜ ve Marmara Üniversitelerinin, İstanbul ve Hacettepe üniversitelerinin toplamından bile daha fazla hocanın, devletten atıldığı anlamına geliyor.

Köklü üniversitelerin akademisyen sayısı tek tek hesaplandığında ihraçların, bu üniversiteleri katladığı da görülüyor. Buna göre ihraçlarla Ankara Üniversitesi’nin 1.5, Boğaziçi Üniversitesi’nin 5, Marmara Üniversitesi’nin 1.7, ODTÜ’nün 2.5, İstanbul Üniversitesi’nin ise 2.8 katı kadar akademisyenin, devletle ilişiği kesilmiş oluyor. Sendikanın hesapları ise akademik unvan bazında vurulan darbenin boyutlarını gösteriyor. 5 bin 295 akademisyenin 1512’si yardımcı doçent, 1406’sı araştırma görevlisi, 885’i doçent, 766’sı ise profesör kadrosunda. Toplam ihraçların yüzde 14’ü profesör, yüzde 26’sı araştırma görevlisi, yüzde 16’sı doçent, yüzde 28’i ise yardımcı doçent kadrosundaydı.

 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş