Arama sonuçları

Bakan açıkladı: Öğretmenlikte mülakat devam edecek

Bakan açıkladı: Öğretmenlikte mülakat devam edecek

Öğretmenlikte mülakat kaldırılmıyor, devam edecek ama içeriği değiştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesinde, "Mülakatı kaldıracağız" vaadine karşılık Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı programda, öğretmenlikte mülakatın kaldırılmayacağını ancak içeriğinin değişeceğini söyledi.Tekin, "Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jurinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı programda öğretmenlikte mülakatın kaldırılmayacağını ancak içeriğinin değişeceğini söyledi. Tekin, öğretmen alımlarında yapılacak kemara kayıdı altına alınacağını söyledi. Bakan Tekin eğitimde yapılan değişikliklerinin toplumsal karşılığı olduğunu belirtti.

3 KİŞİLİK JÜRİ, 45 DAKİKA MÜLAKAT

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise öğretmenlikte mülakatın kaldırılmayacağını ancak içeriğinin değişeceğini söyledi. Tekin şu bilgileri verdi: "Şuan üzerinde çalışıyoruz ama şöyle bir projeksiyonumuz var. Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jurinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Bu mülakatta kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek. Ayrıca bu 45 dakikalık süre içeriğinde öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek. Tüm bu süreç kamera ile kayıt altına alınacak. Bu sayede hem torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ölçmek istiyoruz."

ESKİ BAKAN 'KALKACAK' DEMİŞTİ

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı bir televizyon programında "Kamuda mülakatların kaldırılacağı açıklandı, bundan sonra öğretmenler neye göre alınacak?" sorusu üzerine şu açıklamayı yapmıştı.

"Mülakat olmayacak artık KPSS puanına göre çok hızlı şekilde atamasını gerçekleştireceğiz. Nasıl engelli öğretmenleri 1 hafta içerisinde atadıysak, dolayısıyla 1 hafta 10 gün içerisinde öğretmen ataması gerçekleşecek. Yani tek kriter KPSS olacak."

11-09-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş