Arama sonuçları

Bakan Kılıç: KYK yurtları ‘beş yıldızlı otel’ konforunda

Bakan Kılıç: KYK yurtları ‘beş yıldızlı otel’ konforunda

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Maltepe'de hizmete alınan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Mimar Sinan Erken Öğrenci Yurdu'nu ziyaret etti. Kılıç, öğrenci yurtlarının değişen konseptine ilişkin, "Odalar 4 kişilik. Dolabı, banyosu, buzdolabı, ücretsiz interneti ve diğer donanımlarıyla konsept olarak yeni yaptığımız yurtların hepsi bu şekilde. Yurtlar adeta 5 yıldızlı otel konforunda" dedi. Bakan Kılıç, yurdun bu eğitim-öğretim yılında hizmete alındığını aktardı. İşte Bakan Kılıç’ın açıklamaları:  

4 BİN 100 ÖĞRENCİYE HİZMET VERECEK: İnşaat yüzde 15 seviyelerinde devralındı. Neredeyse tamamını KYK tamamladı. Odalar 4 kişilik. Dolabı, banyosu, buzdolabı, ücretsiz interneti ve diğer donanımlarıyla konsept olarak yeni yaptığımız yurtların hepsi bu şekilde. Bu bittiği zaman 4 bin 100 öğrenciye hizmet verecek. Şu anda neredeyse buna yakın bir öğrenci burada barınıyor. 4 bloktan oluşuyor burası. Dış mimarisi, sunduğu hizmetler, konferans salonları, yemekhane, büfeler, spor alanları mevcut. KYK içerisinde bulunan yurtların ana konsept seviyesi artık bu hale geldi.

ESKİ YURTLAR DÖNÜŞTÜRÜLDÜ: Yeni yurtlar söz konusu seviyede inşa edildi. Eski yurtlar da bu ölçülerde dönüştürüldü. Ranzalı sisteme sahip az sayıda yurt kaldı, bunları da bazalı sisteme dönüştürmek için çalışmalara devam ediyoruz.

ESKİ YURTLAR SERGİ OLACAK: Eski yurtların görsellerini içeren bir sergiyi bütün yurtlarımıza koyacağız ki, nereden nereye gelindiğini görelim. Çünkü Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde vermiş olduğu bir talimat... 3-4 kişilik odalar, lavabosu, banyosu içinde olan ve en iyi şekilde öğrencilerimizin kendilerini geleceğe hazırlayabilecekleri imkanlar.

YEMEKLERİN KALİTESİ ARTTI: Bütün yurtlarımızda kalan öğrenciler beslenme yardımı alıyor. Bununla alakalı başka çalışmalarımız da var. Gerçekten belli bir kalitenin üstünü tutturmuş durumdayız. Sıcağından soğuğuna, meyvesinden tatlısına, meşrubatından içeceğine farklı opsiyonların sunulduğu ve bunların öğrenciler tarafından kullanıldığı bir ortamdayız. 

2019 HEDEFİ 750 BİN YATAK: Yurtlar sadece barınma hizmeti vermiyor. Eskiden 'Kapağı atalım, bir ranzaya da başımızı koyalım.' diye uğraşılıyordu. Yurtların kapasitesi 2014'ün başında 280 bindi, şu anda 545 bini geçmiş durumda. 2019'da hedefimiz 750 bin yatak kapasitesi. Devam eden inşaatlar bittiğinde 650 bin rakamını aşmış olacağız. Bu da önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde tamamlanacak bir şey. Biz başvuru yapan öğrencilerin barınma oranını almak durumundayız. Şu anda yüzde 65'in üzerine doğru gelmiş durumdayız. 

KİTAP OKUMAYI ÖZENDİRECEK KAFE PROJESİ: Hem üniversite hayatlarında hem de kendilerini geliştirme konusunda öğrencilerimize yardımcı olacak faaliyetler var. Eskiden yurt sadece yatıp kalkılan ve normal hayatınıza devam ettiğiniz bir ara istasyon olarak görülüyordu. Şimdi öyle değil. Yurtlarımızda ciddi anlamda lisan eğitimi veriliyor. 12 öğrencinin bir araya gelerek talep ettiği yurtlar açılıyor. Bunu halk eğitimle, Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarımızla yapıyoruz. Aynı zamanda iş dünyamızla beraber yaptıklarımız var. Burada öğrencilerin doğrudan iş hayatına geçişleriyle ilgili olarak çalışmalar yapılıyor. El becerilerini geliştirecek, müzik aletlerini çalacak imkanlar geliştiriyoruz. Konferanslarla kişisel gelişimleri için destek veriyoruz. Farklı kulüpler içerisinde farklı konuları tartışabilecekleri huzur içerisinde ortamları kazandırıyoruz. Özellikle yurtlarda kitap okumayı özendirecek olan kafe projelerimiz var.

KYK FAALİYERLERİNE BİR MİLYONU AŞKIN ÖĞRENCİ KATILDI: Gençlik ve Spor Bakanlığınca 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde KYK faaliyetlerine 1 milyon 69 bin 657 öğrenci katıldı. Bu rakam bir önceki yıl 713 bin 720 olarak tespit edilirken, öğrenciler "Din ve Değerler Eğitim", "Atölye Çalışmaları", "Medeniyet Söyleşileri", "Diğer eğitimler", "Sosyal Sorumluluk Projeleri", "Milli Dini Gün ve Bayramlar", "Önemli Gün ve Haftalar", "Gezi ve Kamp Programları", "Kültürel ve Sanatsal Programlar", "Sportif Faaliyetler" gibi ana başlıklar ve alt başlıklarda açılan birçok eğitim ve faaliyete gönüllülük esasına göre katılım gösterdi.

Bu blog AA abonesidir.

09-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş