Arama sonuçları

Bakan Yanık: 350 çocuğumuza dijital okuryazarlık eğitimi verdik

Bakan Yanık: 350 çocuğumuza dijital okuryazarlık eğitimi verdik

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 12-18 yaş grubundaki çocuklara yönelik dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında eğitim çalışmalarını içeren Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi uygulandığını belirtti. Yanık, "350 çocuğumuza dijital okuryazarlık eğitimi vererek projenin birinci aşamasını tamamladık" ifadesini kullandı.

Yanık, yazılı açıklamasında, çocukların taleplerini yerine getirerek, güvenli internet kullanımı ve dijital konularda bilinçlendirmeye yönelik eğitim çalışmalarını içeren Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi'ni uygulamaya koyduklarını bildirdi.

ULUSAL ÇOCUK FORUMU'NDA BULUŞTULAR

Türkiye'de 2000'den bu yana her yıl 20 Kasım'da tüm illerden İl Çocuk Hakları Komitesi üyelerinin Ankara'da Ulusal Çocuk Forumu'nda buluştuğunu hatırlatan Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Ulusal Çocuk Forumu'nun son toplantısının "Dijitalleşen Dünyada Çocuk" temasıyla Kasım 2021'de düzenlendiğini kaydetti.

Yanık, forumda çocukların öneri ve taleplerinden oluşan sonuç bildirgesi yayımlandığını belirtti.

Yanık bildirgede dijital okuryazarlık ve güvenli internet konularında eğitim çalışmalarının yapılması önerisinin yer aldığını ve bunun da ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıldığını vurguladı.

HEDEF FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Çocukların yayımladığı bildirge ve "Cumhurbaşkanlığı VI. 180 Günlük İcraat Programı" doğrultusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Yanık, şunları kaydetti:

"İl çocuk hakları komitelerimiz ve çeşitli kurum/kuruluşlar tarafından dijital okuryazarlık, güvenli internet konularında eğitim çalışmaları planladık. Çocuklarımız istedi biz yaptık. 12-18 yaş grubundaki çocuklarımıza yönelik dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında eğitim çalışmalarını içeren Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi uyguluyoruz. 350 çocuğumuza dijital okuryazarlık eğitimi vererek projenin birinci aşamasını tamamladık. Çocuklarımızın bilinçli bir 'dijital okuryazar' olmasının yanı sıra çevrelerinde de farkındalık oluşturmalarını hedefliyoruz. Bu eğitimlerle çocuklarımızın güvenli internet kullanımı, sosyal medyayı doğru kullanma, siber zorbalık, dijital dünyadaki sorumluluklar ve dijital mahremiyet konularında bilgi sahibi olmasını istiyoruz."

Projenin ilk aşamasının mart ayında tamamlandığını ifade eden Yanık, ikinci aşamada eğitim alan 350 çocuğun öğrendiklerini akranlarına aktaracağını ve böylece eğitimin yaygınlaştırılacağını bildirdi.

Yanık, projenin ikinci aşamasının haziran sonunda tamamlanacağını, ikinci aşama tamamlandığında 1000 çocuğun eğitim almış olacağını hatırlattı. Yanık, eğitimlerin yaygınlaştırılmaya devam edeceğini de kaydetti.

04-05-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş