Arama sonuçları

BAL’da karma eğitim son mu buluyor?

BAL’da karma eğitim son mu buluyor?

Bu kez protestonun adresi Beyoğlu Anadolu Lisesi (BAL). Temelleri bir dönemin popüler okullarından High School’a dayanan Beyoğlu Anadolu Lisesi’ne (BAL) gelecek yıldan itibaren erkek öğrenci alınmayacağını ve okullarının kız öğrenci lisesi haline dönüşeceğini öğrendiklerini söyleyen öğrenciler isyanda. 

Kuruluşunda Latince "Post Tenebras Lux” olan "Karanlıktan Aydınlığa” anlamına gelen felsefeyi benimseyen bu okulun öğrencileri imza kampanyalarının adını da “Karanlıktan Aydınlığa” koyarak, okulun karma eğitime devam etmesini istiyor.

KIZLI-ERKEKLİ HAYKIRACAĞIZ
17 Haziran’da okulun önünde basın açıklaması yapacaklarını açıklayan öğrenciler “Her öğrencinin ayrı bir renk olduğu okulumuz Beyoğlu Anadolu Lisesi’nin kız lisesine çevrilmesiyle renklerinin yarısını kaybetmesine müsaade etmeyeceğiz. Köklü liselere yapılan bu itibarsızlaştırmanın karşısında biz de karanlığa sırtımızı dönerek, okula ilk geldiğimiz gün öğrendiğimiz ‘Karanlıktan Aydınlığa’ sloganını kızlı-erkekli yaşatacağız” diyor. 

MEZUNLARI DESTEĞE ÇAĞIRDILAR
Change.org adresinde kampanya başlatan ve şu ana kadar 2 binin üzerinde imza toplayan öğrenciler kampanya metninde okullarının Proje Okul yapılarak, idarecisinden öğretmenine kadar tüm kadrolarının değiştirildiğini söylüyor. Metinde okulda yaşananları da anlatan öğrenciler, “Bizler Beyoğlu Anadolu Liseli öğrenciler olarak okul bileşeni öğrenci, öğretmen ve mezunlarının görüşü alınmadan alınan ‘kız lisesi’ kararına karşı çıkıyor, kızlı-erkekli karma eğitimin devam etmesini talep ediyoruz. Gücümüzü Beyoğlu Anadolu Lisesi’nin ‘karanlıktan aydınlığa’ olan şiarından alıyoruz. Bütün mezunlarımızı ve öğrencilerimizi mücadelemizde desteğe çağırıyoruz.”

İNGİLİZLER SAHİP ÇIKMAYINCA MEB’E DEVREDİLDİ 
1930’ lu yıllarda İstanbul’ da İngiltere Büyükelçiliği nin yönetimindeki bir dönemin en popüler kız ve erkek okulları olan English High School (EHS), 1973 yılında maddi imkânsızlıklarla boğuşmaya başlayıp, destek çağrıları İngiltere'den yanıt bulamayınca Büyükelçilik tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) devredildi. Bugün bu kız ve erkek okulları Nişantaşı ve Beyoğlu Anadolu Liseleri olarak eğitim veriyor.

Aslı İNCEKOL 
pervinkaplanblog@gmail.com
info@pervinkaplan.com 

 

13-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş