Arama sonuçları

'Bin altı' kotası kalktı, ALES 81 ilde yapılacak

'Bin altı' kotası kalktı, ALES  81 ilde yapılacak

'Bin altı' kotası kalktı, ALES 81 ilde yapılacak. ÖSYM’nin “bin altı” barajını kaldırmasının ardından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilk kez 81 ilde yapılacak. Sınav 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. ALES sonuçları 5 yıl geçerli olacak.

 

'BİN ALTI' KOTASI KALKTI, ALES 81 İLDE YAPILACAK

 

ÖSYM’nin yapacağı sınava 304 bin 870 aday girecek. Daha önceki yıllarda ALES'e başvuran adaylar, başvurdukları ildeki aday sayısının binin altında olması durumunda başvurdukları ilde sınava giremiyordu. Bu adaylar binin üstünde sınava girecek adayın olduğu komşu illerde sınava alınıyorlardı.

ADAYLAR KENDİ İLLERİNDE SINAVA GİRECEK

ÖSYM Başkanlığı, ALES için bu uygulamayı 2018 yılında kaldırdı. Böylece tüm adaylar kendi illerinde sınava girebilecekler. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, erişimi sağlamak için sınavları her ilde yapmayı istediklerini söyleyerek, şöyle dedi:

AKADEMİK KADROLAR İÇİN YAPILIYOR

"ALES, yükseköğretimde hem lisansüstü eğitim hem de akademik kadrolara başvuru yapabilmek için en kritik sınav. Bu nedenle gençlerimizin bu sınavlara erişimlerini kolaylaştırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için ALES sınavlarında 'bin altı kota' uygulamasını 2018 yılı için kaldırdık. 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak ALES-İlkbahar sınavını 81 ilde yapacağız. Böylece binin altında başvuru olan illerimizde de ALES yapılacak ve adaylarımız başka illere gitmeden kendi illerinde sınava girebilecekler. Tüm adaylarımıza sınavda başarılar diliyorum."

 

02-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş