Arama sonuçları

Üniversite mezunları da ALES'te döküldü

Üniversite mezunları da ALES'te döküldü

Üniversite mezunları da ALES'te döküldü. Lise mezunlarının üniversite sınavlarındaki "başarı"ları sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sürekli tartışılır. Barajı aşamayanlar, 0 alanlar günlerce gündemde kalır. Pekiüniversitelerin mezunları için başarı nasıl ölçülebilir?

Bu başarıyı gösteren yılda iki kez yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) oluyor. Pervin Kaplan’ın hazırladığı Habertürkeğitim sayfasında işte üniversite mezunları ALES sonuçları ve üniversitelerin ALES puanları değerlendirildi.  

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI DA ALES’TE DÖKÜLDÜ  

ALES sonuçları yükseköğretim kurumları öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişte ve yurt dışına lisansüstü eğitime gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. Aslında sınavın sonuçlarıüniversitelerin "çıktıları"nı, mezunlarının yeterliliklerini gösteriyor.

İKİ TESTTEN TOPLAM 100 SORU VAR

Üniversite mezunları ile son sınıf öğrencilerinin katıldığı ALES'te adaylara 50'şer soruluk sayısal ve sözel testlerden toplam 100 soru yöneltiliyor. Sınav sonuçları da Sayısal, Sözel Puan ve Eşit Ağırlık Puanı olmak üzere üç ayrı puan türünde hesaplanıyor. Sınav sonuçlarının geçerliliği ise 5 yıl sürüyor. 

221 BİN ÜNİVERSİTELİ SINAVA GİRDİ

ÖSYM, bu yıl gerçekleştirdiği sınavlara ilişkin analiz ve değerlendirme raporları yayımlamaya başladı. Bu raporlardan biri de 2017 ALES Sonbahar dönemine ilişkin. Bu sınava 221 bin 660 aday girdi. 

 

SAYISAL'DA YÜZDE 50 AŞILAMADI 

Tıpkı üniversite sınavlarında olduğu gibi ALES'te de adayların sayısal testlerde başarılarının düşük olduğu dikkat çekiyor. Adayların 50 soruluk sayısal test ortalaması 18.59 oldu. Yani yüzde 50 başarı bile gösterilemedi. 50 soruluk sözel test ortalaması ise 30.37 oldu. 

 

HANGİ PUAN DİLİMİNDE TOPLANIYORLAR?

Her üç puan türünde de adaylar en yoğun 60-69 puan aralığında bulunuyor. Bu puanların eşit ağırlık ve sözel puanlarda 70-79; sayısal puanlarda ise 50-59 puan aralığında olduğu görülüyor.  

ATAMALARDA 70 PUAN ZORUNLULUĞU 

 

Öğretim elemanları kadrolarına yapılacak atamalarda ALES’ten en az 70 alma zorunluluğu bulunuyor. Bu yüzden de ALES değerlendirme raporunda mezunları 70 puanın altında kalan üniversiteler değerlendirme dışı bırakıldı. Bu durumda da 103 devlet, 55 vakıf olmak üzere 158 üniversite 70 puanı bulan adayları dikkate alınarak, ALES puanlarına göre sıralandı. 

EA'DA BOĞAZİÇİ, SÖZ'DE GALATASARAY, SAY'DA İTÜ 

Sayısal puan türünde İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ), eşit ağırlıkta Boğaziçi Üniversitesi, sözel puan türünde ise Galatasaray Üniversitesi birinciliği aldı. Vakıf üniversitelerinin kendi içinde yapılan sıralamaya göre ise sayısal ve eşit ağırlık puanlarında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, sözel puanda ise İstanbul Şehir Üniversitesi ilk sırada yer alıyor. 

BARAJ ALTINDA KALAN 2 DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Bu arada mezunları hem sayısal hem de eşit ağırlık puanlarında 70 puan barajını aşamayan iki üniversite çıktı. Bunların ikisi de devlet üniversiteleri olanArdahan ile Iğdır üniversiteleri. Ardahan'dan sınava 112, Iğdır'dan ise 107 mezun katıldı. 

Sayısal puanda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin sınava giren 71 mezunundan yalnızca 2'si, Şırnak Üniversitesi'nin 103 mezunundan yalnızca 5'i 70 puan barajını aşabildi. 

Eşit ağırlıkta da Ardahan ve Iğdır üniversitelerinden sonra en kötü performans Şırnak ile Bandırma Onyedi Eylül ile Munzur üniversitelerinin oldu. 70 puanı Şırnak ve Bandırma Onyedi Eylül üniversiteleri 3'er mezunu ile aştı. 233 mezunu sınava giren Munzur Üniversitesi'nden ise yalnızca 8'i 70 puanı buldu. 

SÖZELDE BARAJ ALTI YOK AMA 

Sözel puanda ise 70 puanı aşamayan üniversitenin mezunu olmadı. Ama en düşük başarı bu kez Munzur ile Üniversitesi'nde. 233 mezunundan yalnızca 10'u 70 puan barajını aştı. 

 

Sayısal Puan Türünde 70 puan alma durumuna göre üniversitelerin listesi 

Eşit Ağırlık Puan Türünde 70 puan alma durumuna göre üniversitelerin listesi 

Sözel Puan Türünde 70 puan alma durumuna göre üniversitelerin listesi 

 

SAYISAL PUANDA EN BAŞARILI 10 ÜNİVERSİTE

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ

Boğaziçi Üniversitesi 

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Galatasaray Üniversitesi

TOBB  Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Gebze Teknik Üniversitesi

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

 

SÖZEL PUANDA EN BAŞARILI 10 ÜNİVERSİTE

Galatasaray Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul Şehir Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

Koç Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

EŞİT AĞIRLIK PUANINA GÖRE EN BAŞARILI 10 ÜNİVERSİTE 

Boğaziçi Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)

Bilkent Üniversitesi

28-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş