Arama sonuçları

Bu iki alanda mesleki eğitim yeniden yapılandırılıyor

Bu iki alanda mesleki eğitim yeniden yapılandırılıyor

Bu iki alanda mesleki eğitim yeniden yapılandırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandı. Buna göre "maden ve petrol" alanlarında eğitim veren mesleki ve teknik Anadolu liselerinin tamamında, eğitimin yeniden yapılandırması kararı alındı. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız tarafından "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü" imzalandı. 

BU İKİ ALANDA MESLEKİ EĞİTİM YENİDEN YAPILANDIRILACAK

 

Protokol kapsamında, maden ve petrol alanlarında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla bu alanlarda eğitim veren mesleki ve teknik Anadolu liselerinin tamamında eğitim yeniden yapılandırılacak. Öğretim programları sektörün ihtiyaçları doğrultusunda revize edilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ile  staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamında yapılmasını, okulların alan öğretmeni, eğitici ve yöneticilerinin hizmet içi ve iş başında eğitimlerinin verilmesini sağlayacak. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ayrıca okulların atölye ve laboratuvar ihtiyaçlarının tamamlanmasına destek verecek. Milli Eğitim Bakanlığı, sektörün talepleri doğrultusunda döner sermaye kapsamında üretime katkı sunacak.  

ÖĞRENCİLERE BURS VERİLECEK

Protokol kapsamında, okulların sektör işletmeleriyle koordinasyonu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sağlanacak. Bu çerçevede, işletmelerle imzalanacak ek protokollerle öğrencilere burs verilecek.

SANAL GERÇEKLİK EĞİTİMİ VERİLECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, maden ve petrol alanlarında sanal gerçeklik ortamında iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verilmesi amacıyla materyallerin hazırlanmasını, okullarda kullanılmasını ve eğiticilerin bu alanda eğitim almalarını sağlayacak. Böylece mesleki eğitimde sanal gerçeklik yaklaşımının ilk uygulaması da bu alanda gerçekleştirilmiş olacak.

20-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş