Arama sonuçları

Bu utanç yeter: Çocuk istismarı rekor kırıyor

Bu utanç yeter: Çocuk istismarı rekor kırıyor

Bu utanç yeter: Çocuk istismarı rekor kırıyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre ceza mahkemelerinde karara bağlanan davalarda ‘çocuğa cinsel istismar’ ile ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçlarının sayısı son on yılda dört kat arttı. Resmi rakamlara göre 2007’de söz konusu suç sayısı 3 bin 718 iken, 2017’de bu sayı 16 bin 041 oldu. Son 10 yılda istismar mağduru çocuk sayısı 153 bin 139’a ulaştı.

BU UTANÇ YETER: ÇOCUK İSTİSMARI REKOR KIRIYOR

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin 2016 Çocuk İstismarı Raporu’na göre ise çocuk istismarı vakaları son on yılda 700 kat artış gösterdi. Birgün’ün haberine göre CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, bu artışı normal karşılamanın mümkün olmadığını belirterek şöyle dedi:

“Dünyanın her yerinde böyle şeyler oluyor, bu tek bizim sorunumuz değil” demek ne kadar yanlışsa, Çözüm olabilecek yöntemleri konuşmamak ve görmezden gelmek de bir o kadar yanlış.”

Özer, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin toplumsal yaşam, hukuk sistemi ve aile içinde çocuğun üstün yararı ve lehine anlayışın geliştirilememesi olduğunu söyledi.

TBMM’de daimi bir çocuk hakkı komisyonunun kurulması gerektiğini kaydeden Özer, “Göreve başladığımızda ilk verdiğimiz kanun teklifi bu konuda daimi bir komisyon kurulmasına ilişkindi” diye konuştu.

ÇOCUKLAR İÇİN İKİ KANUN TEKLİFİ

Aydın Özer, boşanma davalarında mağdur olan çocuklar için de ayrı bir kanun teklifi verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Aile mahkemelerinde ancak mahkeme heyeti gerekli görürse psikolog, pedagog görevlendiriliyor. Biz psikolog, pedagog veya sosyal çalışmacının duruşmada zorunlu olarak bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu içeren bir kanun teklifi verdik.”

18-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş