Arama sonuçları

Çalışan öğrencinin kredisi kesilmeyecek

 Çalışan öğrencinin kredisi kesilmeyecek

Çalışan öğrencinin kredisi kesilmeyecek. Başarısızlık nedeniyle bursunu kaybedene ise otomatik olarak kredi verilecek. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği’nde çalışmak zorunda olan üniversite öğrencilerini sevindirecek düzenleme yapıldı.  Yapılan değişiklikle artık bir işte çalışmak zorunda olan öğrencilerin kredileri kesilmeyecek.

 

ÇALIŞAN ÖĞRENCİNİN KREDİSİ KESİLMEYECEK

 

Resmi Gazete’de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Buna göre kredi alan ve asgari ücret düzeyinde sürekli gelirle bir işte çalışan öğrencilerin kredilerinin kesilmesi uygulamasına son verildi.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN MADDE

Yönetmelik değişikliğiyle “Kredi alan öğrencilerden, en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalıştıkları tespit edilenlerin kredileri kesilir” maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Bu maddenin kaldırılmasıyla birlikte artık öğrencilerin çalışmasının önünde engel kalmıyor. Buna göre öğrenim kredisi alan öğrencilerden en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalıştıkları tespit edilenlerin kredileri artık kesilmeyecek.

 

BURSU KESİLENE KREDİ VERİLECEK

 

Bu arada KYK bursu alan öğrencilerden aranan başarı kriterini tutturamayanların kesilecek bursları yerini krediye bırakacak. Ancak, öğrenim kredisi almak istemeyen öğrenciler bu durumu bir dilekçe ile kuruma bildirebilecek.

 

YURDA KALAN ÖĞRENCİLER İÇİN

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda kalıp burs veya kredi alan öğrenciler en fazla asgari ücret seviyesinde çalışabilirken KYK yurdunda kalmayan ancak burs ve kredi alanlar ise herhangi bir ücretle çalışabilecek.

02-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş