Arama sonuçları

Değerli olduğunu saygı göstererek hissettirin

Değerli olduğunu saygı göstererek hissettirin

Çocuklarımızın kendilerini değerli ve önemli hissetmelerini sağlamak için ne yapıyoruz? Onlara ne kadar saygı duyuyor ve onlarla doğru bir iletişim kurabiliyor muyuz? Bir çocuğun değerli olduğunu hissetmesi onun özsaygı geliştirmesi için önem taşır. 

Saygı duymak ve bunu göstermenin iletişimin sihirli değneği olduğunu söyleyen Kültür Koleji PDR Bölüm Başkanı Psikolog Simge Gündoğan, çocukla iletişimi güçlendirme konusunda ailelere şu önerilerde bulunuyor: 

-Çocuğunuz size önemli bir şey anlatmaya çalışırken telefon konuşması yapmaktan kaçınabilir, dikkatinizi tamamen ona verebilirsiniz.

- Eğer, çocuğunuza kızgınsanız, onunla konuşmak için sakinleşmeyi bekleyebilirsiniz.

- Başkalarının yanında çocuğunuzu eleştirmeniz ya da uyarmanız, size gücenmesine ve kızgınlık duygularına neden olabilir ve size olan güven duygusunu zedeleyebilir. 

- Çocuğunuzla konuşurken, gerekmiyorsa başkalarını konuşmanıza katmamaya ve mümkün olduğunca yalnızken konuşmaya özen gösterebilirsiniz.

- “Ben sözümü bitirdikten sonra konuşacaksın”, “Senin için en iyisinin ne olduğunu biliyorum”, “Sadece söylediğimi yap" gibi cümleleri kullanıyorsanız, azaltmaya çalışabilirsiniz. Çünkü bu tür konuşma biçimi açık iletişimi engeller ve daha sonra çocuğunuzun sizinle açık iletişim kurma olasılığını azaltabilir.

- Her türlü iletişimde olduğu gibi çocuğunuzla olan iletişimde de “ben dili” ni kullanmak faydalı olacaktır.

DİĞER İLİŞKİLERİNİZLE DE ROL MODELSİNİZ
- Çocukların zihni, bir anlamda kayıt cihazı gibi işlediğinden sadece çocuğunuzla olan konuşmalarınızın değil çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminiz ve etkileşiminizde de ona model olduğunu hep hatırlayabilirsiniz.

- Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olmanız önemlidir. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu “doğruyu bulma” konusunda zorlar.

- Çocuk değerli olduğunu hissetmek ister. Bu nedenle çocuğu başka çocuklarla kıyaslamamak gerekir. Böyle bir durumda kendini değersiz, önemsiz hissedebilir.

-Çocuğunuzun yerine karar vermektense konuyu onunla konuşup düşüncelerini dinleyebilirsiniz.

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com 

 

03-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş