Arama sonuçları

Ders kitabında Özal 1997'de başbakan, Avusturya ise kıta

Ders kitabında Özal 1997'de başbakan, Avusturya ise kıta

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) liselerde ücretsiz olarak dağıttığı ders kitapları önemli yanlışlar içeriyor. Ortaöğretim 9'uncu sınıfta (lise 1) okutulan Tarih, Proje Hazırlama, Fizik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında öğrencilere hatalı bilgilerin öğretildiğini söyleyen veliler "Çocuklar bu hatalı bilgiler üzerinden sınava giriyor" diyor. Ders kitapları ilk kez okutulmuyor. Kitaplarda yer alan açıklamalarda Proje Hazırlama ders kitabının 2011-2012, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabınınsa 2014-2015 yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edildiği belirtiliyor. Ders kitaplarında dikkat çeken yanlışlar şöyle:

PISA İTALYA'DA DEОİL FRANSA'DA
- Ortaöğretim 9. sınıf Fizik ders kitabının 1'inci ünite Fizik Bilimi'ne Giriş bölümünün 32'nci sayfasında, Galileo Galilei başlıklı ünite sonu okuma parçasında Galilei'nin doğum yeri İtalya'daki Pisa kenti değil, "Fransa'nın Pisa kenti" diye sunuluyor.

ÖZAL ÖLÜMÜNDEN 4 YIL SONRA 'BAޞBAKAN'
- Ortaöğretim 9. sınıf Tarih Ders kitabının ilk ünitesi Tarih Bilimine Giriş'te, "Tarihin Önemi" konusundaki "Çanakkale" başlıklı okuma parçasında, 1997 yılında eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başbakanlık yaptığı anlatılıyor. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal 1993 yılında Cumhurbaşkanı olarak görev yaparken hayatını kaybetti. Kitabın 53'üncü sayfasında, "İlk Çağ Uygarlıkları konusunun "Kültür ve Uygarlık" başlığı altındaki "Dünya Üzerindeki İlk Uygarlıklar" haritasında ise Avustralya kıtası "Avusturya" olarak gösteriliyor.

ޞÜPHE EDİLEMEYEN BİLGİ: SANAT
Ortaöğretim 9. Sınıf Proje Hazırlama ders kitabının "Birinci Ünite: Bilimi Araştırma ve Proje İlişkisi" ünitesinde, sayfa 32'de yer alan Ünite Sonu Değerlendirme Testi'ndeki soruların yanıtları öğrencileri şaşırtıyor. "Aşağıdakilerden hangisi şüphe edilemeyen bilgi çeşididir?" sorusunun doğru yanıtı testin cevap anahtarına göre "Sanat Bilgisi." "Aşağıdakilerden hangisi araç gereç yapımıyla ilgilidir?" sorusunun yanıtı ise "Gündelik Bilgi" olarak gösteriliyor.

ATEİSTLER NE AMAÇLIYOR?
- Ortaöğretim 9. sınıf Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ders kitabının 1'inci ünitesi olan "İnsan ve Din" bölümünde "İnanmanın Çeşitli Biçimleri" konusunda sayfa 20'deki "Tanrıtanımazlık (Ateizm)" başlığı altında bulunan ifadeler dikkat çekiyor. "Ateistler Tanrı'sız bir yaşam kurmayı amaçlamaktadırlar" derken "vahye dayanmayan inanç biçimleri ve düşünce akımlarının insanları hurafe, batıl inanç ve zararlı akımlara yönlendirdiği belirtiliyor ve örnek olarak satanizm veriliyor.

Bu haber Habertürk Gazetesi'nde Bürde Özçakır ve Derya Öztürk imzasıyla yayımlanmıştır.

06-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş