Arama sonuçları

Ders saatleri coğrafi koşullara göre belirlenecek

Ders saatleri coğrafi koşullara göre belirlenecek

Ders saatleri coğrafi koşullara göre belirlenecek. Okul öncesi, 1'ler, 5'ler ve 9'uncu sınıflar için okullar uyum eğitimi ile geçtiğimiz 11 Eylül'de başladı. Yaklaşık 18 milyon öğrenci için ise 2017-2018 öğretim yılının resmi açılışı 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Öğretim yılı başlamadan da ders saatleri ile ilgili düzenleme yapıldı. Yaz saati-kış saati uygulamasından vazgeçilmemesi yüzünden sabah alacakaranlıkta derse başlayan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çözümü buldu. Buna göre dersler günün aydınlanmasına göre düzenlenecek. Bu durumda da ikili eğitim yapılan okullarda öğrenciler sabahın alacakaranlığında derse başlamayacak ama akşamın alacakaranlığında dersten çıkacak. 

DERS SAATLERİ COĞRAFİ KOŞULLARA GÖRE BELİRLENECEK

9 Eylül 2017 tarihli MEB genelgesi ders saatlerinde düzenlemeye giderken, hangi ilde hangi saatte derslerin başlaması ile ilgili kararı da valiliklere bıraktı. 

Sene Başı İş ve İşlemleri konulu genelgeye göre hazırlanacak il çalışma takvimi ile ilgili şu düzenlemeler yapıldı: 

DERS SAATLERİNİN BELİRLENMESİNDE GÜN IŞIĞI ETKİLİ 

"Hazırlanacak il çalışma takviminin coğrafi şartlar, iklim ve çevre koşullarındaki farklılıklar göz önüne alınarak ve 2017-2018 öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceği  göz önünde bulundurularak ve illerimizin özellikleri dikkate alınarak, gerek taşımalı sistemle öğrencilerin, gerekse özel öğrenci servisi ile taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi bakımından gün ışığından daha fazla yararlanmalarını temel edecek şekilde ilk dersin başlama saati valiliklerce belirlenecektir.  " 

İSTANBUL'DA DERSLER KAÇTA BAŞLAYACAK?

İstanbul Valiliği de bu genelgeye göre ikili eğitim yapılan okullarda derslerin saat 08.00'den önce başlatılmaması için yazı yazdı. Ancak buna göre ikili eğitim yapan okullarda dersler saat 19.00'dan önce bitmeyecek. Bu durumda da öğrenciler sabah karanlığında derse başlamayacak ama akşam karanlığında dersten çıkacak. 

14-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş