Arama sonuçları

DGS sonuçları için 338 bin aday bekliyor

DGS sonuçları için 338 bin aday bekliyor

 

DGS sonuçları için 338 bin aday bekliyor. Ön lisans mezunlarının lisans programlarına devam etmek için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları bugün açıklanacak. Ancak ÖSYM saat vermiyor. 338 bin aday da heyecanla puanların açıklanmasını ekran karşısında bekliyor.

 

Adayların en çok merak ettiği ise bu yıl ilk kez uygulanan ve tartışmalara neden olan 0.5 kuralının puanların hesaplanmasında kullanılıp kullanılmadığı.  Bu kurala göre sayısal ve sözel olmak üzere iki testtin yer aldığı sınavda adayların puanlarının hesaplanabilmesi için 2 testten de 0.5 ham puan almaları gerekiyor.

DGS SONUÇLARI İÇİN 338 BİN ADAY BEKLİYOR

0.5 ham puan kuralı ilk kez YKS için geldi. Matematik ve Türkçe testlerinden 0.5 ham puan almayan adayların puanları hesaplanmayacaktı. Ama puanı hesaplanmayacak adayların sayısının 600 binleri bulacağı anlaşılınca kural “veya” diye değiştirildi.

Kural ikinci kez DGS için getirildi. Sınavdan sonra ise adaylar arasında tartışma başladı. Adayların bir kısmı sınava girdiklerinde kuraldan haberleri olmadığını söyleyerek kaldırılması için kampanya başladı. Diğer adaylar ise kuralın kılavuzda yer aldığını bu yüzden kaldırılmamasını istedi.

YÖK kaynakları önce kuralın kaldırılacağı açıklamasını yaptı. Ancak iki tarafta da kampanya büyüyünce sessizliğe büründü.

338 bin 215 adayın başvurduğu sınav geçtiğimiz 21 Temmuz’da yapılmıştı.

16-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş