Arama sonuçları

Eğitimin sorunu Atatürkçülük ve Evrim Teorisi mi?

Eğitimin sorunu Atatürkçülük ve Evrim Teorisi mi?

Eğitimin sorunu Atatürkçülük ve Evrim Teorisi mi? CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yeni müfredat taslağını eleştirdi ve eğitimde sorunların çözümü yerine Atatürkçülük ve Evrim Teorisi'nin ders kitaplarından çıkarıldığını söyledi. Torun, "Eğitimde gelinen nokta ortadadır. PİSA sonuçları en önemli göstergedir. Sonuçlar üzerine kafa yorup çözümler üretmesi gereken Bakanlık kendine göre çareyi Atatürkçülüğü ve evrim teorisini ders kitaplarından çıkarmakta bulmuştur" dedi.

YENİ BİR KURUCU İRADE YARATILMAK İSTENİYOR

Torun, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) taslak çalışmasını tamamladığı yeni müfredatı eleştirdi. Torun yeni müfredatın, ülkenin kurucu değerlerine saldırmak için yapıldığını öne sürdü. 

Müfredat değişikliği ile iktidarın yeni bir kurucu irade yaratmaya çalıştığını savunan Torun, "Türkiye'nin aydınlanma ve modernleşme birikimini hafife alanların, aklı hala Ortaçağ karanlığında kalanların, iktidara ve servete siyasal İslamcılıkla ulaşacağını zanneden gafillerin bütün çabaları nafiledir" diye konuştu. 

ATATÜRKÇÜLÜK MÜ EVRİM TEORİSİ Mİ SORUN?

CHP'li Torun, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bilimin temelini sadece çevreye indirgeyen bir zihniyet, bilimin hangi alanında başarıya ulaşacaktır. Evrimin doğru algılanmasında, bilimin ne olduğunun da anlaşılmasında temel bir faktör olan evrim teorisini de ders kitaplarından çıkararak genetiği, moleküler biyolojiyi, hücre biyolojisini nasıl öğreteceksiniz? Eğitimde gelinen nokta ortadadır. PİSA sonuçları en önemli göstergedir. Sonuçlar üzerine kafa yorup çözümler üretmesi gereken Bakanlık, kendine göre çareyi Atatürkçülüğü ve evrim teorisini ders kitaplarından çıkarmakta bulmuştur. Oysa yapılan, laik, çağdaş ve bilimsel eğitimi yok etmektir. Sayın Milli EğitimBakanı'nı uyarıyoruz. Bu yol yanlış bir yoldur. Bir an önce bu yanlıştan dönülmelidir. Türkiye'nin aydınlık yarınlara ulaşmasının tek yolu laik, çağdaş ve bilimsel eğitimdir. Aksi mümkün değildir."

Bu blog AA abonesidir.

18-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş