Arama sonuçları

Fizik, biyoloji ve kimya ödüllerini topladılar

Fizik, biyoloji ve kimya ödüllerini topladılar

Fizik, biyoloji ve kimya ödüllerini topladılar. Üsküdar SEV Ortaokulu’nun genç bilim insanları, TÜBİTAK Proje Yarışmaları’nda üç ana alanda bölge birinciliği kazanmalarının ardından Türkiye finallerinde de üç ödül almayı başardı. TÜBİTAK tarafından düzenlenen 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının Türkiye finallerinde Üsküdar SEV Ortaokulu öğrencileri, Biyoloji, Fizik ve Kimya alanında yurdun dört bir yanından yarışan yüzlerce proje arasından ödülleri topladı.

FİZİK, BİYOLOJİ VE KİMYA ÖDÜLLERİNİ TOPLADILAR

Üsküdar SEV Ortaokulu 8’inci sınıf mezunu Belfu Berkol Biyoloji alanında Türkiye 2’ncisi, 8’inci sınıftan Emir Esin ve Sedat Dursunoğlu Fizik alanında Türkiye 3’üncüsü olurken, 7’nci sınıftan Zeynep Naz Ertaş ve Mert Gözütok ise Kimya alanında teşvik ödülüne lâyık görüldüler.

ATIK VE ÇÖPLERDEN BİLİMSEL PROJELER

Yarışmaya Biyoloji alanında katılan Belfu Berkol, gıda atıkları arasında yer alan balkabağı kabuklarının yapısındaki ligninden insan vücuduna zarar veren ilaç filtrelerinin yerine de kullanılabilecek biyopolimer üretti. Zeynep Naz Ertaş ve Mert Gözütok, Kimya alanında yürüttükleri proje kapsamında; çeşitli meyve ve sebze atıklarının kuruyemiş kabuklarının, dolapta sararmış yeşilliklerin, kurumuş yaprakların ve atık çimenin özütünü kullanarak altın nanoparçacık yaptı. Emir Esin ve Sedat Dursunoğlu ise Fizik alanında, evsel atık olarak çeşitli meyvelerin kabukları, kuruyemiş kabukları, sebze atıkları ve atık yeşilliklerden biyohidrojen üretti.

 

06-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş