Arama sonuçları

Gençlerin ‘unutması’ normal mi?

Gençlerin ‘unutması’ normal mi?

Gençlerin ‘unutması’ normal mi? Genellikle yaşlılıkla özdeşleştirilen unutkanlık, günümüzde gençlerde de sıkça görülmeye başladı. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, uyku bozuklukları, vitamin eksiklikleri, depresyon ve özellikle bilgisayar ve cep telefonunun yaşamın bir parçası haline gelmesi, unutkanlık yaşını giderek düşürüyor.

Memorial Dicle Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Birsen Aydın, genç yaşlarda görülen “bellek fonksiyon bozukluğu” nun nedenleri hakkında bilgi verdi.

GENÇLERİN ‘UNUTMASI’ NORMAL Mİ?

Unutkanlık, hafızada depolanan bilgi ve tecrübelerin geri çağırılmasında yaşanan güçlükler olarak tanımlanabilir. Beyinde yaklaşık elli milyar kadar hücre bulunmakta ve bunlar birbirleriyle sürekli iletişim halindedirler. İnsan yaşlandıkça beyin de yaşlanır ve hücre kaybına uğrar. Bu da bilişsel fonksiyonların eskisi gibi güçlü olmasını engeller. Ancak bilgi ve beceriler sürekli yenilendiğinde ve tekrarlandığında, hafızada kalması ve hatırlanması daha kolay olur. Aksi takdirde kullanılmayan bilgiler bellekten zamanla silinir

AKILLI TELEFON KULLANIMINA SINIR OLMALI

Unutkanlıklar kişinin günlük yaşam aktivitelerini, performansını ve sosyal düzenini bozmadığı sürece büyük bir sorun yaratmaz. Ancak bunlardan birinde aksama olduğunda, sorunlar başlar ve tedavi gerekliliği ortaya çıkar. Unutkanlık genellikle ileri yaş sorunu olarak görülse de günümüzde artık genç yaşlarda da sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni, gençlerin akıllı telefon ve bilgisayarla çok fazla vakit geçirmesinden kaynaklanmaktadır.

 

BASİT ŞEYLERİ UNUTUYORSA DİKKAT

Unutkanlık bazen sinsi bir şekilde başlar ve erken dönemlerde, hasta ve yakınları tarafından fark edilmeyebilir. Basit şeyleri unutma, ilerleyen zamanlarda kişinin bilişsel fonksiyonlarda bozulma ve günlük yaşam aktivitelerinin etkilenmesine yol açar. Kişinin performansı düşer ve doktora da bu dönemde başvurur. Ancak unutkanlığın erken fark edilmesi, tedavi başarısı için çok önemlidir. Kişinin basit şeyleri unuttuğunu fark etmesi durumunda zaman kaybetmeden bir check up yaptırması yararlı olacaktır. Check up’da bellek performans ölçümü yapılır ve bu da, ileride oluşabilecek bellek bozuklukları için referans olup erken tanıyı sağlayacaktır.

ALZHEIMER GENÇ HASTALIĞI DEĞİLDİR

Genç yaşlarda unutkanlığa yol açan nedenlerin tamamı ileri yaşlarda da unutkanlık nedeni olabilir. Ancak, sadece ileri yaşlarda görülen ve unutkanlığa zemin hazırlayan Alzheimer ve frontotemporal demans gibi bazı hastalıklar, genç yaşlarda unutkanlığa yol açmaz.

 

GENÇLERDE UNUTKANLIĞA YOL AÇAN NEDENLER 

Bilgisayar ve akıllı telefonların yoğun kullanımı

Depresyon, kaygı bozukluğu, stres

Gereksiz birçok bilgi

Uyku bozuklukları

B12-D3 vitamin ve folik asit eksiklikleri

Tiroid hormon bozuklukları

Kafa travmaları

Düzensiz yaşam tarzı

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve çevresel toksik maddelere maruz kalma

Kitap okuma alışkanlığının olmaması

 

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

 

 

 

 

 

 

29-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş