Arama sonuçları

Hakimler Savcılar Kurulu'na memur alımlarında KPSS şartı kaldırıldı

Hakimler Savcılar Kurulu'na memur alımlarında KPSS şartı kaldırıldı

Hakimler Savcılar Kurulu'na memur alımlarında KPSS şartı kaldırıldı. Hükümet, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’te bir kez daha değişiklik yaptı. Bu yönetmelik, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak yoluyla girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını düzenliyor. Yani KPSS bu yönetmeliğe göre yapılıyor. Yönetmeliğin 3. maddesinde “istisnalar” başlığı altında hangi kurumlara girişte KPSS şartı aranmayacağı sıralanıyor.

Yönetmelikte dün yapılan değişiklikle Hakimler Savcılar Kurulu'da istisna kapsamına alındı.Hakimler Savcılar Kurulu'nda (HSK) memur alımında artık KPSS uygulanmayacak. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, HSK’ye alınacak memurları KPSS kapsamı dışına çıkarmanın “tek nedeni olabileceğini” belirterek, “Oraya kendi adamlarını yerleştirmek için mi bu yapılıyor? Ben öyle olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bundan böyle Adalet Bakanlığı’nda olduğu gibi Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) da memur alımında KPSS uygulanmayacak.

'İKTİDARIN MEMURU MU OLACAK?'

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na alınacak memurları, diğer memurlardan ayırmanın bir tek nedeni olabileceğini söyledi. Balık, “Oraya kendi adamlarını yerleştirmek için mi bu yapılıyor? Ben öyle olduğunu düşünüyorum. Diğer memurlara KPSS uygulanırken HSK’ye alınacak memurlara uygulanmıyorsa bunun tek amacı her yere, her alana kendi adamlarını yerleştirmek olabilir. Hukuk sistemi kontrol altına mı alınmak isteniyor? Nasıl ki bütün memurlar kamuya alınırken KPSS şartı varsa burada da olmalı. Şimdi KPSS olmayacaksa bu memurlar nasıl alınacak? Mülakatla mı alınacak? Böylece devletin değil, iktidarın memuru mu olacak?” dedi.

06-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş