Arama sonuçları

Hakim ve savcı adaylarına ’70 puan’ şartı geliyor

Hakim ve savcı adaylarına ’70 puan’ şartı geliyor

Hakim ve savcı adaylarına '70 puan' şartı geliyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi planladıklarını açıkladı. Gül, hukuk fakültesi mezunları için bir devlet sınavı öngördüklerini belirtti.

Gül, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde düzenlenen "Meslek İçi Eğitim Programı"nda konuştu. Gül, hukuk fakültesi mezunları ile hakim ve savcı adaylarını ilgilendiren açıklamalar yaptı.

İşte Gül’ün açıklamaları:

Hukuk eğitiminin nitelik güçlendirilmesi konusunda çok geniş bir mutabakat bulunmaktadır. Ülkemizdeki hukuk eğitimlerinde başta YÖK ve üniversiteler olmak üzere ilgili paydaşlarla iş birliğini artırarak niteliği artırmayı temel hedef olarak görüyoruz.

HAKİM VE SAVCI ADAYLARINA ’70 PUAN’ ŞARTI GELİYOR

Hukuk fakültesi mezunları için öngördüğümüz  bir devlet sınavı, eğitimde kaliteyi teşvik edecek bir önlem. Hukuk gibi hiçbir şekilde ihmal edilemeyecek bir eğitimin kalitesinin yükseltilmesi gerek. Mesleğe başlamadan önce yapılacak devlet sınavı çok önemli ve anlamlı.  Yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili çok önemli bir karar aşamasındayız.

Kısa vadede hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında da 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz. Yargı reformu stratejisiyle kamuoyuna ayrıntılarını paylaşacağımız bir dizi yenilikle yargı mensuplarının meslek öncesi eğitim ve staj dönemlerini yeni bir anlayışla ele almayı planlıyoruz. Hem süre hem de içerik bu planlamanın içindedir. Yani hem meslek öncesindeki eğitim süresini uzatmayı hem de staj görülen mahkeme çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz. Staj döneminin bir bölümünün istinaflarda ve yüksek mahkemelerde yapılmasının, adaylarımızın mesleğe daha iyi hazırlanmasına önemli katkı sunacağını düşünüyoruz."

ADAYLARIN DİL BECERİLERİ GELİŞECEK

İddianameler ve karar gerekçelerinin tutarlı, derinlikli, özenli bir Türkçeyle yazılması gerek. Bu nedenle adaylarımızın hukuki argümantasyon gücünü artırmak ve dil becerilerini geliştirmek de meslek öncesi eğitimlerde müfredat önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Bu konuda ilk adımı Kapadokya Üniversitesi ile iş birliği yaparak attık. Dil ve anlatım becerilerini artırmaya yönelik dersleri eğitim müfredatı içine aldık. Güzel Türkçe kullanma, iyi ve doğru Türkçe ile iddianame yazma, gerekçeli mahkeme ilamlarını ortaya koyma, doğru ifade edebilme, muhakeme yeteneğinin artırılması gibi tüm eğitimleri yeni oluşturduğumuz müfredatla hakim, savcı adaylarımızın eğitimine dahil etmiş olduk. Tüm bu çalışmalarımızda, hakim veya cumhuriyet savcısının teori ve pratik tüm eğitimleri almış, tecrübe paylaşımları elde etmiş, güzel bir Türkçeye hakim olmuş, muhakeme yeteneğini geliştirmiş bir şekilde kürsüye çıkmasını hedefliyoruz.

03-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş