Arama sonuçları

Hukuk fakülteleri 'yeterlilik sınavı' ile elenecek mi?

Hukuk fakülteleri 'yeterlilik sınavı' ile elenecek mi?

Hukuk fakülteleri 'yeterlilik sınavı' ile elenecek mi? YÖK ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün hukuk fakültesi mezunları için yeterlilik sınavı getirileceğini açıklaması tartışmalara neden oluyor. Mezunları mesleki yeterlilik sınavını geçemeyen hukuk fakültelerinin ise eleneceği belirtiliyor.

HUKUK FAKÜLTELERİ 'YETERLİLİK SINAVI' İLE ELENECEK Mİ?

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, hukuk fakültelerinden mezun olanlar için getirilmesi öngörülen mesleki yeterlilik sınavına ilişkin, şöyle dedi:

"Sınav geldiğinde sınavı geçebilecek kalitede eğitim veremeyen hukuk fakülteleri doğal seleksiyon ile zaten düzelecek. Ayrıca sınav avukat sayısının kontrolsüz artışını da sınırlayacak."

TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU NE DEDİ?

 

TBB'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Barolar Birliği Saymanı Avukat Sabri Erdal Güngör ile Kırıkkale Barosu'nu ziyaret eden Feyzioğlu, burada açıklamalarda bulundu.

Hakimlik, savcılık, noterlik ve avukatlık stajı için yeni bir sistem getirilmesinin zorunlu olduğuna vurgu yapan Feyzioğlu, şunları dile getirdi:

"Sınav geldiğinde sınavı geçebilecek kalitede eğitim veremeyen hukuk fakülteleri doğal seleksiyon ile zaten düzelecek. Ayrıca sınav avukat sayısının kontrolsüz artışını da sınırlayacak. Sayın Adalet Bakanının bu konudaki açıklamalarına katılıyoruz. Özgürlükçü, çağı yakalamış hukukçular yetiştirmeliyiz. Bunun için de en etkili yolun devlet sınavı olduğunu buradan bir kez daha tekrarlıyorum."

AVUKAT SAYISI AZALACAK

Avukatların yaşadıkları sorunlara dikkati çeken Feyzioğlu, şunları ifade etti:

"Avukatlık hizmetlerinin KDV'si çok yüksek, vatandaşların adalete erişimini engelleyecek seviyede. On binlerce avukatın SGK primini ödemekte sıkıntı çektiği de bir gerçek. Bu iki sorun için hem devletimizin kazanacağı hem de avukatları rahat ettirecek bir çözüm önerisi ile Maliye ve Adalet bakanlarına gideceğiz. Her türlü milli meselede 'devlet' diyoruz. Her milli meselede avukat camiası olarak devletin arkasında duruyoruz. Devletimizin de haklı taleplerimize olumlu yaklaşacağını biliyoruz. Neticede bu talepler sadece avukatlar için değil tüm vatandaşlarımızın menfaatinedir."

30-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş