Arama sonuçları

Hangi üniversiteler dünya sıralamalarına giriyor?

Hangi üniversiteler dünya sıralamalarına giriyor?

Hangi üniversiteler dünya sıralamalarına giriyor. Üniversite tercihi yapacak adayların kriterlerinden biri de seçtikleri üniversitelerin sıralamalardaki yerleri oluyor. Üniversite sıralamaları yalnızca adayları etkilemiyor, birçok ülkede sıralamalardan düşen üniversitelerde yöneticiler istifa etmek zorunda kalıyor.

Dünyada üniversitelerini aralarından biri de Türkiye'den olmak üzere 11 kurum sıralıyor. Dünya üniversitelerini sıralayan kurumlardan biri de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)  Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP. Bu kurum 2009 yılından bu yana dünya üniversitelerini sıralıyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELER DÜNYA SIRALAMALARINA GİRİYOR?

URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut bu yıl da adayların üniversite tercihlerine yardımcı olmak amacıyla dünya üniversite sıralaması yapan kurumların en son verilerini inceleyerek bir rapor hazırladığını söyledi.

Akbulut, “Adaylar, bu raporda; biri URAP olmak üzere dünya sıralaması yapan 11 kurumun yayımladığı üniversite genel sıralamalarını ve bilim alanlarına göre dünya sıralaması yapan 6 kurumun sıralama sonuçlarını birlikte inceleyip karşılaştırılabilecek” dedi. 

Akbulut’un açıklamalarına göre bilim alanı sıralaması yapan 11 kurumdan 5’inin yayımladığı sonuçlar incelendiğinde bazılarının çok az sayıda alana odaklandığı bazılarının ise çok az sayıda üniversiteyi kapsadığı belirlendi.

Bu nedenle en kapsamlı alan sıralaması yapan 6 sıralama kurumunun yayımladığı en son bilim alanı sıralamaları o kurumların web sayfalarındaki bilgiler kullanılarak adayların kolayca inceleyebileceği tablolar oluşturuldu.

SIRALAMALAR ADAYLARIN TERCİHLERİNİ BELİRLİYOR

ABD’de 2015’te yapılan bir araştırma; üniversite adaylarının üniversite tercih yaparken üniversitelerin sadece genel sıralamalardaki durumuna değil, kendi istedikleri bilim alanında hangi üniversitelerin üst sıralarda olduğuna da önem verdiklerini gösterdi. Bu eğilim nedeniyle, sıralama kuruluşları genel sıralamalardan farklı tarihlerde, üniversiteleri bilim alanlarına göre sıralamakta ve ilan ettikleri bilim alanı sayılarını da artırmakta.

Rapor, üniversite tercihi yapacak aday öğrencilere ve velilerine, üniversitelerin farklı bilim alanlarında dünyadaki yerlerini (6 dünya sıralamasında) görebilmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlandı.

11 SIRALAMAYA DA GİREN 5ÜNİVERSİTE BULUNUYOR

 

Raporda, dünya üniversite genel sıralaması yapan 11 kurumun genel sıralama sonuçlarını birbirleriyle karşılaştırma olanağı da var. Dünya genel sıralamasının 11’inde de yer alan 5 Türk üniversitesi bulunuyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELER TÜM SIRALAMALARDA  YER ALIYOR?

İstanbul Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Hacettepe Üniversitesi

Ankara Üniversitesi

Gazi Üniversitesi.

 

11 SIRALAMANIN 10’UNDA YER ALAN İKİ ÜNİVERSİTE VAR

1.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

2.Bilkent Üniversitesi

 

Dünya üniversite genel sıralamasından en az birinde yer alan 162 Türk üniversitesinin durumu).

 

ALAN SIRALAMALARINA GİREN ÜNİVERSİTELER

Dünyada alan sıralaması yapan 6 kuruluş toplam 170 farklı alanda üniversiteleri sıralıyor. Türk üniversiteleri bu alanların 89’unda en az bir kez yer aldı.

İşte Türk üniversitelerinin alan sıralamalarında kaç kez yer aldığı.

1.Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ): 69

2.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ): 57

3.Bilkent Üniversitesi: 45

 

ALAN SIRALAMASINDA 10’DAN FAZLA YER ALANLAR

Dünya bilim alanı sıralamalarında; 10’dan fazla yer alma başarısı gösteren üniversitelerin sayısı 10. Bu üniversiteler şunlar: 

1.Boğaziçi Üniversitesi

2.Hacettepe Üniversitesi

3.Koç Üniversitesi

4.İstanbul Üniversitesi

5.Ege Üniversitesi

6.Gazi Üniversitesi

7.Ankara Üniversitesi

8.Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)

9.Erciyes Üniversitesi

10.Atatürk Üniversitesi.

 

BİLİM ALANI SIRALAMASINDA İLK 100’DE YER ALAN

 

Türkiye’den 6 üniversite dünya bilim alanı sıralamalarında ilk 100’de yer aldı. Bu üniversiteler şunlar:

 

1.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

2.Hacettepe Üniversitesi

3.Boğaziçi Üniversitesi.

4.Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

5.Atılım Üniversitesi (ODTÜ)

6.Erciyes Üniversitesi.

 

RAPORA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

01-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş