Arama sonuçları

Haydi gençler rotanız Avrupa olsun

Haydi gençler rotanız Avrupa olsun

Avrupa'yı dilediğinizce dolaşmak için trenden daha iyi bir seçenek yok! Avrupa içinde serbest rotalar oluşturarak trenle seyahat etmek olarak tanımlanan InterRail, pek çok üniversite öğrencisinin hayali. Sırt çantasına sığacak kadar eşya, rahat ayakkabılar, uygun fiyatlara yenen yemekler ve kalınan hostellerle küçültülmüş bir bütçe, baktığı her köşeyi keşfetmeye hazır bir çift göz, ihtiyacınız olanlar bunlar. Tabii bir de InterRail Pass olarak adlandırılan yol masrafınızı büyük ölçüde azaltacak bir tren kartı. Avrupa hayalini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için InterRail Pass'i araştırdık

INTERRAIL PASS NEDİR?

InterRail Pass, Avrupa vatandaşları veya Avrupa'da ikamet eden kişiler tarafından kullanılabilen 30 Avrupa ülkesine ait tren yollarında geçerli bir bilet türü. Diğer ülkelerin vatandaşları Eurail Pass'ten yararlanabiliyor. Türkiye InterRail tarafından Avrupa ülkeleri arasında sayıldığından Türk öğrenciler InterRail Pass ile seyahat edebiliyor.

GLOBAL PASS İLE ONE COUNTRY PASS ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Global Pass İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya'nın da dahil olduğu 30 Avrupa ülkesini kapsayan bir bilet türü. One Country Pass ile ise yalnızca tercih ettiğiniz bir ülke içindeki trenlere binebiliyorsunuz.

GLOBAL PASS KARTI ONE COUNTRY PASS KARTI ÜCRETLERİ NEDİR?

Globas Pass'in ücreti yolculuk yapacağınız süreye göre ve yaş aralağınıza göre değişiyor. Birinci sınıf olarak seyahat etmek isterseniz fiyatlar yükseliyor.

 

25 ve altı

26 ve 59

10 gün içinde 5 kere seyahat etmek

192 €

413 €

22 gün içinde 10 kere seyahat etmek

281 €

588 €

15 günlük sürekli seyahat hakkı

325 €

650 €

22 günlük sürekli seyahat hakkı

360 €

760 €

1 aylık sürekli seyahat hakkı

461 €

983 €

 

One Country Pass'in ücreti sınırları içinde seyahat edeceğiniz ülkeye ve seyahat sürenize göre değişiyor. Global Pass'te olduğu gibi birinci sınıfta seyahat etmek için daha yüksek bir ücret ödemek gerekiyor. Örneğin İtalya için bilet fiyatları 25 yaş ve altındaki gençler için 1 ay içinde yapcağınız tren yolculuğu sayısına göre 148 € ile 301 € arasında değişiyor.

TRENLER İÇİN REZERVASYON GEREKİYOR MU?

Pek çok firma yüksek hızlı trenler ve gece trenleri için rezervasyon yaptırmanızı zorunlu kılıyor fakat bazı firmalara ait yüksek hızlı trenlere veya gece trenlerine boş yer olması durumunda rezervasyon yaptırmadan da binebilirsiniz. Bunu dışında rezervasyon için ekstra ücret ödemek istemezseniz daha düşük hızlı trenlerle rezervasyon yaptırmadan da seyahat edebilirsiniz. Rezervasyon için ödemeniz gereken ücretler Interrail Pass için ödenen bedelin dışında tutuluyor.

INTERRAIL PASS KARTLARINI NEREDEN ALABİLİRİM?

IinterRail Pass'i Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul'da bulunan çeşitli turizm acentalarından alabilirsiniz. Bunların dışında InterRail'in web sitesinden kartınızı online olarak da alabilirsiniz, kartınız belirli bir ücret karşılığında size uluslararası kargoyla ulaştırılır.

KARTIMI ALDIKTAN SONRA SEYAHATİMİ NASIL PLANLAYABİLİRİM?

Başlangıç noktası olarak seçtiğiniz ülkeye uçakla gitmek ve bitiş noktanızdan uçakla dönmek Yunanistan uluslararası tren seferlerini durdurduğundan beri en mantıklı seçenek. Bunun dışında seyahatinizi planlamak için InterRail'e ait web sitesindeki "Plan your trip" uygulamasını kullanarak harita üzerinden gideceğiniz yerleri belirleyebilir, tren saatlerini görebilir, dilerseniz yüksek hızlı trenler veya gece trenleri için gerekli bedeli ödeyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

BİLETİMİ KAYBEDERSEM NE OLUR?

Maalesef kaybolan biletler için InterRail'in herhangi bir uygulaması bulunmuyor. Gezinize devam etmek için yeni bir bilet almanız gerekiyor.

Hazırlayan: Aslı İNCEKOL

Fotoğraf: Education First (EF)

 

01-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş