Arama sonuçları

İki ayda iki hata ÖSYM Başkanı Demir’in istifasını getirdi

İki ayda iki hata ÖSYM Başkanı Demir’in istifasını getirdi

İki ayda iki hata ÖSYM Başkanı Demir’in istifasını getirdi. Geçtiğimiz ay yerleştirme puanlarının hesaplanmasında bu ay da yerleştirme sonuçlarında hata yapan ÖSYM’nin iki ay içindeki bu hataları ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’in istifasını getirdi.

Habertürk Gazetesi’nden Pervin Kaplan, ÖSYM Başkanı Demir’i istifaya götüren süreci yazdı.

İKİ AYDA İKİ HATA ÖSYM BAŞKANI DEMİR’İN İSTİFASINI GETİRDİ

“Yöneticiler hataların sorumluluğunu üstlenir” diyen ÖSYM Başkanı Demir, "İlgili personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan yerleştirme hatası nedeniyle ÖSYM'nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama bugün itibarıyla sunmuş bulunmaktayım" dedi. Özellikle yerleştirme sonuçlarında yapılan hatanın imam hatip liseleri öğrencilerini mağdur ettiği dikkate alındığında Demir'in istifaya etmek "zorunda kaldığı" yorumları da yapıldı.

ÖSYM, ÖNCE PUANLARI YANLIŞ HESAPLADI

ÖSYM geçtiğimiz temmuz ayında açıkladığı yerleştirme puanlarında hata yaptı. Bu hatada mesleki ve teknik lise mezunlarından bazılarına ek puan vermeyi, yükseköğretim kurumlarına 2016 yılında yerleşen adayların da Ortaöğretim Başarı Puanlarını (OBP) yarıya düşürmeyi unuttu. Yaklaşık 7 bin adayın puanı değişti. Bu hata yüzünden de 2 milyondan fazla adayın başarı sırası da değişmiş oldu,

İKİNCİ HATAYI YERLEŞTİRMELERDE YAPTI

ÖSYM’nin ikinci hatası ise yerleştirme sonuçlarında oldu. 8 Ağustos'ta yerleştirme sonuçlarını açıklayan ÖSYM aradan 4 gün geçtikten sonra hata yaptığını duyurdu. Bu hatadan  4237 aday etkilendi. Buna göre 1110 adayın yerleştirmesi değişti, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma geldi, daha önce bir programa yerleştiği açıklanan 1499 aday herhangi bir programa yerleşmedi. Yerleştirmelerinde hata yapılan adayların yüzde 99’u imam hatip lisesi mezunuydu ve ilahiyat programlarında bu hata gerçekleşti. ÖSYM’nin bu hatası büyük tepkilere neden oldu.

Geçtiğimiz 16 Ağustos’ta ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ÖSYM'de yerleştirme sonuçlarındaki hatanın bir adayın itirazı üzerine ortaya çıktığını ve hata ile ilgili bir idari soruşturmanın başlatıldığını açıklamıştı. Yılmaz ayrıca ÖSYM’nin elinde deneyimli personel kalmadığını bu hesaplamaları yapanların bazılarının da ilk kez bu işlemde yer aldığını dile getirmişti.

EK PUAN HATA YAPTIRDI

ÖSYM’nin hem yerleştirme puanlarının hesaplanmasında hem de yerleştirme sonuçlarında hata yapmasında geçen yıl kaldırılan ve bu yıl tekrar getirilen “ek puan” uygulaması etkili oldu. Ek puan mesleki ve teknik lise mezunlarına kendi alanlarını tercih ettiklerinde Ortaöğretim Başarı Puanlarına (OBP) 0.06 ek puan verilmesi uygulaması. Bu adayların OBP’leri  0.12 katsayının yanı sıra 0.06 ek puanla da çarpılarak, yerleştirme puanlarına ekleniyor. ÖSYM işte ilk yerleştirme puanları hesaplamasında bu puanları eklemeyi unuttu, yerleştirme işlemlerinde de ek puanlı yerleştirme puanlarını dikkate almadı.

YARIMAĞAN’DAN SONRA İSTİFA EDEN İKİNCİ BAŞKAN

Ömer Demir, ÖSYM Başkanlığı görevinden “hata” gerekçesi ile istifa eden ikinci başkan. Eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da 2010 yılında KPSS skandalından sonra istifa etmişti.  Kurulduğu 1974 yılından itibaren ÖSYM'de çeşitli görevlerde bulunan ve 2004’te başkan olan Yarımagan 2010 yılında KPSS’de soruların önceden sızdırıldığının ortaya çıkması üzerine istifa etmişti.

22-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş