Arama sonuçları

Karma eğitim bitti BAL kız lisesi oldu

Karma eğitim bitti BAL kız lisesi oldu

İstanbul’un köklü Anadolu liselerinden biri olan ve temelleri bir dönemin popüler okullarından High School'a dayanan Beyoğlu Anadolu Lisesi'nde (BAL) öğrenci ve velilerin tepkilerine rağmen karma eğitim son buldu ve okul kız lisesi oldu. Bu yıldan itibaren erkek öğrenci alınmayacak okulun adı da Beyoğlu Anadolu Kız Lisesi olarak değiştirildi.

KARANLIKTAN AYDINLIĞA SLOGANI  
Kuruluşunda Latince "Post Tenebras Lux" olan "Karanlıktan Aydınlığa" anlamına gelen felsefeyi benimseyen BAL öğrencileri "Karanlıktan Aydınlığa" adıyla imza kampanyası düzenlemiş ve okullarında karma eğitimin son bulmamaması çağrısı yapmıştı. Okullarının önce Proje Okul yapılarak müdür ve öğretmen atamalarının yönetmelikler dışına çıkarıldığını anlatan öğrenciler "Kızlı-erkekli eğitim devam etmeli" demişti.

68 KIZ ÖĞRENCİ ALINACAK
Ancak öğrencilerin bu talebinin dikkate alınmadığı Milli Eğitim Bakanlığı'nın TEOG tercihleri için okulların geçen yılki başarı sıralarını verdiği internet adresinde ortaya çıktı. Burada okulda karma eğitimin son bulduğu okulun adının Beyoğlu Anadolu Kız Lisesi olarak değiştirilmesinden anlaşıldı. İngilizce eğitim veren okula bu yıl 68 kız öğrenci alınacak. 

İSTANBUL’DA KIZ ANADOLU LİSELERİ VE KONTENJANLARI 
Erenköy Kız Anadolu Lisesi: 204 
Çamlıca Kız Anadolu Lisesi: 170 
Kandilli Kız Anadolu Lisesi: 170 
Beyoğlu Kız Anadolu Lisesi: 68

Bu haber Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın hazırladığı TEOG Tercih Rehberi adlı dizisi de yer almıştır

17-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş