Arama sonuçları

Kitap okuma alışkanlığı okul öncesi dönemde kazandırılmalı

Kitap okuma alışkanlığı okul öncesi dönemde kazandırılmalı

Ev Okulu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Hilmi Eren, özellikle okul öncesi dönemde çocuklara günün belirli saatlerinde mutlaka masal ve hikaye okunması gerektiğini belirtti. Eren, masalların anlatılması değil okunması gerektiğinin altını çizerek, "Çocuk, siz ona masal ve hikaye okurken, 'bu dinlediğim masal kahramanları, şu iki kapaklı kartonun içinde. Ben de ilk fırsatta okumayı öğreneyim.' diye şevk duyar, motive olur. Kitap okuma alışkanlığı okul öncesi dönemde kazandırılır" dedi.

Eğitim süreçlerinin ev ve aile ortamında desteklenmesi, ailelerin öğrenme sürecine katılması ve ev-okul uyumunun sağlanması amacıyla, Ev Okulu Derneği tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde "Evde Eğitim Zirvesi" düzenlendi.

Eren, zirvede yaptığı konuşmada, ilkokul, ortaokul, lise bütün kademelerde eğitimci olarak görev aldığını dile getirerek, şimdi her şeyi teknolojiyle halledebileceğini düşünen bir nesil olduğunu vurguladı. Eren, ödevlerin elektronik ortamda yapılmasının yanında arkadaşlıkların da sanal ortamda olduğunu söyledi.

DİL ÖĞRENİMİNDE İLK 7 YAŞ ÇOK KRİTİK

Eren, bebeklerin hayata tertemiz başladığını ifade ederek, bebeklikte dikkat ve zeka gelişimi konusunda yapılacaklar olduğunu da söyledi:

"Zekada kalıtım ve çevresel faktörler etkili. Kalıtım, anne ve babadan geçen genetik kodlar. Bunun etkisi son araştırmalara göre yüzde 55 civarında. Çevresel faktörler yüzde 45. Daha anne karnındayken, bebekle bolca sohbet etmek, konuşmak gerekiyor. Eren, sözcük dağarcığıyla zekanın doğru orantılı olduğunu ifade ederek, "Dil gelişimi konusunda özellikle okul öncesi dönem, ilk 7 yaş çok kritiktir." dedi.

ÇOCUKLARINIZIN SORULARINI CEVAPSIZ BIRAKMAYIN

Eren, bazı kelimelerin evlerde kullanımını yasakladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Eve geldiniz, odaya girdiniz, çocuk gözlerini tavana dikmiş kanepede uzanıyor, bir ayağı da kanepenin kenarında, 'Ne duruyorsun, ödevini yapmadın. Boş boş oturma.' deyip lütfen çocuğu hemen oradan kaldırmayın. Onun öyle anlara da ihtiyacı var. Şu cümleleri yasaklıyoruz, 'hayal kurma, gerçekçi ol, ayakların yere bassın, eski köye yeni adet getirme, bulutların üstünde uçma, icat çıkarma.' Birçok uzman 'Çocuklarınızın sorularını cevapsız bırakmayın.' der. Biz diyoruz ki 'Lütfen çocukların sorularını cevaplamayın, onların bulmasına yardımcı olun.' Çocuk size bir şey sorduktan sonra hemen cevap vermektense, 'sence nasıl? Sen olsaydın ne yapardın? Bir düşün bakalım.' yönergesini sık verin."

06-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş